O samej chorobie, o tym, jak z nią walczyć i o jej diagnostyce w materiale przygotowanym przez ekspertów Affidei.
-
Czym jest Borelioza – krótka charakterystyka
Borelioza (łac. borreliosis, morbus Lyme), inaczej choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa jest chorobą, która występuje u ludzi od bardzo dawna, jednak z racji jej objawów, które mogą być mylone z innymi schorzeniami, została rozpoznana i nazwana dopiero w XX wieku, a dopiero w latach 80 XX wieku zidentyfikowano czynnik zakaźny, czyli ustalono, co tak naprawdę boreliozę wywołuje.
Co wywołuje boreliozę? Dziś wiemy, że chorobę tą wywołują bakterie zaliczane do krętków – Borrelia burgdorferi – odkryte w 1982 roku przez W. Burgdorfera oraz Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica. Borrelia może przenikać do komórek ludzkich i tam przeżyć. Niektóre odmiany boreliozy wywołują dolegliwości stawowe, inne – neurologiczne. Istnieją też bakterie powodujące zmiany skórne.
-
Borelioza – objawy
Borelioza, bez względu na rodzaj i stopień zaawansowania atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze objawy choroby (faza wczesna miejscowa, ograniczona) rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Ważne, by mieć świadomość tego, że czasem nawet sam kontakt z kleszczem może stanowić zagrożenie, a w przypadku wkłucia się kleszcza należy koniecznie bacznie obserwować organizm, bo nie ma tzw. okresu ochronnego, w którym nie dochodzi do zakażenia.
-
Objawy boreliozy: Rumień wędrujący – ważny objaw, ale nie zawsze obecny
Często kojarzy się boreliozę z tzw. rumieniem wędrującym – jest to zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, które może być lekko wypukłe, ciepłe, bolesne przy dotyku. Typowy rumień po ukąszeniu kleszcza jest jaśniejszy od środka. Ale! Rumień wędrujący występuje zaledwie w około 30 procentach przypadków, a u dzieci tylko w 10 proc.
W tej fazie mogą pojawić się objawy grypopodobne. Jeśli nie zostaną podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.
-
Objawy wtórne boreliozy: Zapalenie stawów
Częstą postacią boreliozy jest zapalenie stawów. Najczęściej borelioza atakuje stawy duże takie jak staw kolanowy, skokowy, łokcie, barki, stawy biodrowe, ale może zaatakować także każdy inny staw. Staw zaatakowany przez boreliozę puchnie, staje się bolesny i sztywnieje. Bóle stawów przy boleriozie opisywane są jako silne i krótkotrwałe. Charakterystyczna jest także sztywność szyi. Ponadto pojawiają się parestezje, czyli mrowienie, palenie lub drętwienie – głównie kończyn. Objawy boreliozy cofają się i nawracają przez kilka tygodni, aż z czasem zupełnie ustępują. Zapalenie stawów także wymaga leczenia antybiotykiem. Czasami choroba stawów może przejść w formę przewlekłą i prowadzić do nieodwracalnego zniszczenia powierzchni stawowych.
-
Rezonans magnetyczny a diagnostyka schorzeń stawów
Dzięki niemu uzyskamy odpowiedź dotyczącą stanu naszych stawów, jak i stopień zaawansowania ewentualnych zmian.
Badaniem umożliwiającym obrazowanie struktur układu ruchu – przede wszystkim dużych stawów (np. staw kolanowy, stawy biodrowe, staw ramienny), małych stawów (np. nadgarstek, stawy międzypaliczkowe) jest rezonans magnetyczny (MR). Jest to badanie nieinwazyjne i bezpieczne. W przypadku MR (w przeciwieństwie do badania RTG) nie stosuje się promieniowania rentgenowskiego, a wykorzystuje się naturalne właściwości magnetyczne cząsteczek tkanek ciała ludzkiego. Uzyskiwany obraz najdokładniej ze wszystkich metod obrazowych przedstawia różnice pomiędzy poszczególnymi tkankami i umożliwia wykonanie przekrojów w dowolnej płaszczyźnie. Badanie MR pozwala na uwidocznienie uszkodzonych elementów narządu ruchu, które nie są widoczne w tomografii komputerowej lub na klasycznym zdjęciu RTG, w tym takich struktur jak ścięgna, więzadła, chrząstki, czy nerwy – wyjaśnia radiolog Katarzyna Nełkowska, lekarz specjalista Centrum Diagnostycznego Affidea w Tczewie.
-
Borelioza a układ nerwowy
Neuroborelioza to borelioza układu nerwowego, a jej objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Stanowi ona 15-40% spośród wszystkich przypadków boreliozy.
Objawy ze strony układu nerwowego różnią się w zależności od tego, czy mówimy o boreliozie przewlekłej czy też o jej początkowych stadiach. Tym, co powinno nas zaniepokoić, to nagła bolesność układu ruchu, drżenie mięśni, łagodna depresja. W kolejnym stadium może pojawić się szereg objawów m.in. ból głowy, sztywność karku, wymioty, światłowstręt, zapalenie mózgu. Na tym etapie choroby, szczególnie niepokojące są zaburzenia psychiczne w postaci zaburzeń afektywnych oraz zaburzenia osobowości. W wyniku uszkodzenia różnych struktur anatomicznych mózgu dochodzi do zakłócenia procesów hamujących i pobudzających, co może objawić się zarówno apatią, zaawansowaną depresją i tendencjami samobójczymi, jak i stałym rozdrażnieniem, wybuchami złości, atakami agresji, a nawet różnymi formami obsesji i natręctw myślowych. Stadium przewlekłe pojawia się po miesiącach lub latach od ugryzienia kleszcza. W tym okresie występuje zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego z niedowładem kurczowym, trudnościami w chodzeniu, mogą pojawić się także ogromne zmiany w sposobie bycia chorego wynikające ze zmian chorobowych w układzie nerwowym.
W przypadku neuroboreliozy badanie MRI mózgu pozwala na określenie zamian, jakie choroba spowodowała, ale także każde kontrolne badanie umożliwia obserwowanie postępów leczenia.
-
Borelioza – diagnostyka, leczenie
Z boreliozą można walczyć, można ją kontrolować i nie dopuścić do tego, by doprowadziła do zniszczeń w naszym ciele.
Ważna jest wczesna diagnostyka – tutaj z pomocą przychodzą badania laboratoryjne, ale i czujna obserwacja własnego organizmu, ponieważ jest to choroba podstępna i nie zawsze da się wykryć przy pomocy obecnie dostępnych testów. W przypadku podejrzenia lub pewności zachorowania na boreliozę, zaleca się jak najszybsze rozpoczęcie antybiotykoterapii i nie dopuszczenie do rozwoju choroby.
W przypadku zaawansowanych postaci, oprócz leczenia z pomocą przychodzą badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, które pozwalają na rozpoznanie zmian, ocenę ich charakteru, wykluczenie innych schorzeń oraz obserwowanie postępów leczenia.
Dbajmy o siebie, oglądajmy się dokładnie po spacerach na świeżym powietrzu – nie dajmy się boreliozie!