Rozmiar czcionki
Świadczymy usługi diagnostyki obrazowej. W naszych placówkach wykonasz badania zarówno refundowane przez NFZ, jak i prywatne.

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

Scyntygrafia

Diagnostyka obrazowa w Zakładzie Medycyny Nuklearnej Affidea Koszalin

Zakład Medycyny Nuklearnej Affidea Koszalin realizuje badania dla mieszkańców miasta i okolic od 8 lat. Rocznie wykonuje ponad 2,5 tysiąca badań scyntygraficznych w obrębie układu kostnego, płuc, tarczycy, przytarczyc, serca czy nerek.

 

Scyntygrafia to metoda obrazowania z wykorzystaniem promieniowania gamma, wykonywana po wprowadzeniu do organizmu Pacjenta farmaceutyków znakowanych radioizotopami. Promieniowanie z tych izotopów pozwala na ocenę fizyczną i funkcjonalną badanego narządu.

Scyntygrafia układu kostnego

rozwiń zwiń

Scyntygrafia układu kostnego jest badaniem czynnościowym obrazującym metabolizm tkanki kostnej i pośrednio niektóre zmiany morfologiczne układu kostnego

 

  • statyczna – głównym wskazaniem jest poszukiwanie ognisk przerzutowych do układu kostnego w chorobach nowotworowych, złamań patologicznych, pierwotnych guzów kości
  • dynamiczna – obrazowanie zmian zapalnych kości, obluzowania i zapalenia endoprotez stawowych
Scyntygraficzne badanie serca

rozwiń zwiń

Scyntygrafia serca – wykonywana przy wykorzystaniu izotopu, który przepływa wraz z krwią przez tętnice wieńcowe i jest wychwytywany przez serce. Miejsca, w których znacznik nie zgromadził się, to miejsca upośledzonego przepływu krwi (perfuzji) i upośledzonej żywotności (obszary żywego, ale niekurczącego się mięśnia).

 

  • badanie spoczynkowe i wysiłkowe – w poszukiwaniu odwracalnych, istotnych hemodynamicznie zwężeń tętnic wieńcowych,
  • badanie wysiłkowe –  metoda farmakologiczna z dipirydamolem
Limfoscyntygrafia

rozwiń zwiń

Limfoscyntygrafia jest badaniem wykonywanym w diagnostyce pierwotnego i wtórnego obrzęku limfatycznego kończyn, w sytuacji gdy dochodzi do upośledzenia lub uszkodzenia drożności układu chłonnego z nieznanych przyczyn jak również po zabiegach, przy zmianach pozapalnych naczyń chłonnych i/lub żylnych, po złamaniach kości i innych uszkodzeniach kończyn, które mogą upośledzać czynność układu chłonnego.

 

  • węzła wartowniczego w chorobie nowotworowej sutka i czerniaka
  • kończyn w diagnostyce obrzęków i zaburzeń krążenia limfy
Scyntygrafia nerek

rozwiń zwiń

Po dożylnym podaniu niewielkiej ilości izotopu płynie on z krwią do nerek, co pozwala ocenić ich ukrwienie. Następnie jest wychwytywany przez nerki, co umożliwia ocenę budowy i czynności nerek, a następnie wraz z moczem wydalonym przez nerki spływa do pęcherza, co dodatkowo pozwala ocenić, czy odpływ moczu z nerek jest prawidłowy.

 

  • statyczna – obrazowanie guzów nerek, blizn nerek po przebytych procesach zapalnych zwłaszcza u dzieci,
  • dynamiczna – pozwala na zobrazowanie rozdzielnej funkcji nerek, a po zastosowaniu Captoprilu na zdiagnozowanie odwracalnej, naczynionerkowej przyczyny nadciśnienia tętniczego
Scyntygrafia przytarczyc

rozwiń zwiń

Scyntygrafia przytarczyc jest badaniem wykonywanym przy podejrzeniu gruczolaka przytarczyc. Gruczolak przytarczyc obrazuje się w postaci zmiany ogniskowej o zwiększonym gromadzeniu znacznika. Może ono być położone w miejscu typowym, czyli w okolicy jednego z biegunów płatów tarczycy lub ektopowo, w innej lokalizacji, np. w obrębie klatki piersiowej.

Scyntygrafia płuc

rozwiń zwiń

Scyntygafia płuc polega na ocenie ukrwienia miąższu płuc. Na tej podstawie można wykluczyć zatorowość płucną bądź uzyskać obraz przemawiający za tą groźną chorobą.

 

Wskazania do wykonania badania scyntygraficznego płuc:
  • przed zabiegiem operacyjnym raka płuc
  • przed planowanym przeszczepem płuc i w trakcie kontroli po przeszczepieniu
Scyntygrafia wątroby

rozwiń zwiń

Badanie wątroby pozwala w nieinwazyjny sposób ocenić stopień uszkodzenia narządu oraz rozpoznać choroby wątrobowe. Statyczna scyntygrafia wątroby służy ocenieniu stopnia zaawansowania uszkodzenia miąższu tego narządu, który występuje razem ze stanem zapalnym lub marskością. Scyntygrafia wątroby pozwala też wykryć guz.

 

Badanie scyntygraficzne naczyniaków wątroby pozwala na odróżnienie naczyniaków od występujących bezobjawowych zmian złośliwych.

 

Scyntygrafia dróg żółciowych służy zbadaniu szybkości, z jaką żółć jest wydzielana przez miąższ wątroby. Tego typu badanie izotopowe wątroby ocenia drożność przewodów żółciowych.

Scyntygrafia tarczycy

rozwiń zwiń

Scyntygrafia tarczycy jest badaniem dokładnie obrazującym stan tarczycy oraz zróżnicowanie tkanek. To właśnie na jej podstawie lekarz może ocenić wielkość gruczołu.

Scyntygrafia receptorów somatostatynowych (SRS)

rozwiń zwiń

badanie obrazowe pozwalające na ocenę stopnia zaawansowania guzów neuroendokrynnych (NET) oraz wykrycie ewentualnych zmian przerzutowych i/lub wczesne wykrycie wznowy nowotworu. Badanie przeprowadza się także przy kwalifikacji do leczenia radioizotopowego oraz oceny skuteczności prowadzonego leczenia.

Scyntygrafia całego ciała – znakowane leukocyty

rozwiń zwiń

badanie wykonuje się w celu wykrycia ognisk zapalnych oraz infekcji

Nasze doświadczenie w diagnostyce obrazowej

8

lat działalności

+2,5

tysiąca badań obrazowych rocznie

13

osobowy zespół

Diagnostyka obrazowa:

  • scyntygrafia statyczna – podejrzenie przerzutów do kości, ocena pierwotnych guzów kości, choroba Pageta, choroby metaboliczne kości
  • scyntygrafia dynamiczna – ocena obluzowań elementów endoprotez, obrazowanie stanów zapalnych kości, diagnostyka urazów sportowych, obecność załamań patologicznych, jałowa martwica kości, entezopatie
  • dynamiczna – ocena czynności obu nerek, diagnostyka nadciśnienia naczyniowo-nerkowego (test captoprilowy)
  • statyczna – diagnostyka blizn nerkowych w przebiegu ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek, poszukiwanie ektopowej tkanki nerkowej, oznaczenie względnej ilości czynnego miąższu nerek

nieinwazyjna kwalifikacja do koronarografii, ocena skuteczności leczenia farmakologicznego, podejrzenie lub rozpoznanie choroby wieńcowej, ocena frakcji wyrzutowej

scyntygrafia perfuzyjna płuc, węzła wartowniczego, znakowanymi leukocytami, receptorów somatosatynowych, bramkowana serca; limfoscyntygrafia; diagnostyka zatorowości płucnej

Zakład Medycyny
Nuklearnej

ul. Chałubińskiego 7
75-581 Koszalin

Kontakt:
   94 732 87 36
   gammacamera.koszalin@affidea.com

Godziny otwarcia:
pon.-czw. 8:00-16:00

Badania obrazowe w Zakładzie Medycyny Nuklearnej Affidea Koszalin

realizowane są zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i odpłatnie. Realizujemy także badania w ramach karty DILO.

Dokumenty do pobrania

Przygotuj się do badania. Pobierz dokumenty, które wyjaśniają, jak należy się przygotować przed wizytą w naszej placówce.

Materiały dla Pacjentów
Cennik Scyntygrafia Zakład Medycyny Nuklearnej Affidea Koszalin
Pobierz

Brak plików w tej kategorii

Warto wiedzieć

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi artykułami

Spotkania Radiologiczne Affidea – wrześniowa edycja
Pierwsza wizyta na tomografii komputerowej: czego się spodziewać i jak się przygotować?
Rezonans magnetyczny vs. tomografia komputerowa: kiedy stosować które badanie?
Kiedy wykonać USG tarczycy?
Znaczenie mammografii w profilaktyce raka piersi
Z teorii do praktyki: dzień licealistek w pracowni diagnostycznej Affidea Wałbrzych
Domowa opieka paliatywna – na czym polega i komu przysługuje?
Nowa era diagnostyki prostaty w Affidea Metropolia przy współpracy z Alfa Clinic!
Mój rodzic ma nowotwór – co robić?
Affidea zasilana zieloną energią od e2V!