ul. Murarska 2
59-220 Legnica
Kontakt:
222 552 377
mcm.legnica@affidea.com
Godziny otwarcia:
pon., śr., pt. 8:00-20:00
wt. 7:30-20:00
DIAGNOSTYKA OBRAZOWA
DIAGNOSTYKA OBRAZOWA
DIAGNOSTYKA OBRAZOWA
DIAGNOSTYKA OBRAZOWA
Centrum Diagnostyczne Affidea Legnica realizuje badania obrazowe dla mieszkańców miasta i okolic od 16 lat. Rocznie wykonuje ich ponad 9 tysięcy – pomaga w rozpoczęciu procesu leczenia dostarczając informacji o ewentualnych zmianach chorobowych w układzie mięśniowym, szkieletowym, krwionośnym czy nerwowym.
Aparat rezonansu magnetycznego, jakim dysponuje placówka to 1,5 teslowe urządzenie, które pozwala na wykonanie diagnostyki obrazowej m.in. w obrębie schorzeń ortopedycznych, neurologicznych czy kardiologicznych.
Dzięki zastosowaniu cewek przystosowanych do poszczególnych okolic anatomicznych pozwala na szczegółowe obrazowanie, czego przykładem jest dedykowana cewka do wykonania badania MR serca czy piersi.
Aparat pozwala na wykonanie badania spektroskopii MR, czyli ocenę biochemicznego składu tkanek poprzez ocenę stężenia wybranych metabolitów. Stosowana jest ona głównie jako element badania MR mózgowia, bywa jednak również wykonywana w celu oceny gruczołu krokowego oraz rzadziej w przypadku innych wskazań.
W Pracowni Diagnostycznej w Legnicy dysponujemy również tomografem komputerowym. Aparat posiada oprogramowanie pozwalające na ustalenie optymalnej dawki promieniowania wykorzystywanej podczas badania, bez utraty jakości obrazu potrzebnej do celów diagnostycznych.
Optymalizacja dawki to jedno z głównych kryteriów przyznawania przez Europejskie Towarzystwo Radiologiczne (European Society of Radiology) wyróżnienia Eurosafe Imaging Star. Odnosi się ono do Dyrektywy Unii Europejskiej wskazującej na podstawowe normy bezpieczeństwa, mające chronić przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego. Uzyskanie wyróżnienia stanowi potwierdzenie prowadzenia badań diagnostycznych według najwyższych europejskich standardów.
Wyróżnienie Eurosafe Imaging Star dotychczas posiadało tylko sześć polskich pracowni diagnostycznych. Centrum Affidea Legnica dołączyło do tego wąskiego grona, uzyskując najwyższą możliwą ocenę – aż pięć gwiazdek.
16
lat działalności
+9
tysięcy badań obrazowych rocznie
45
osobowy zespół
rozwiń zwiń
Rezonans magnetyczny i USG wykorzystują neutralne dla organizmu fale radiowe, pole elektromagnetyczne i fale ultradźwiękowe. Badania te możesz umówić w każdej chwili przez nasz system on-line. W przypadku badań prywatnych skierowanie nie jest wymagane. Jeśli jednak posiadasz skierowanie, skorzystaj z opcji „posiadam skierowanie papierowe” lub „posiadam e-skierowanie”. Sprawdź też zalety umawiania badania z e-skierowaniem.
rozwiń zwiń
Badania te możesz umówić w każdej chwili przez nasz system on-line. W badaniach tomografem komputerowym i RTG wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące, dlatego zawsze konieczne jest skierowanie od lekarza.
rozwiń zwiń
rozwiń zwiń
rozwiń zwiń
rozwiń zwiń
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
PRZYGOTOWANIE DODATKOWE – W PRZYPADKU BADANIA OKREŚLONEJ OKOLICY ANATOMICZNEJ:
rezonans magnetyczny jamy brzusznej i miednicy mniejszej
rezonans magnetyczny głowy
rezonans magnetyczny piersi
badanie MR enterokinaza (enterokliza/enterografia/enterokinaza)
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ NA BADANIE?
DODATKOWE INFORMACJE:
Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym – pobierz pdf
rozwiń zwiń
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ NA BADANIE?
PRZYGOTOWANIE DODATKOWE:
DODATKOWE INFORMACJE:
rozwiń zwiń
Informacja potwierdzająca termin umówionego badania zostaje wysłana na indywidualny numer telefonu każdego pacjenta.
rozwiń zwiń
MR, TK:
Opisy badań jak i same obrazy są dostępne dla pacjenta poprzez zalogowanie się do platformy Portal Pacjenta. Obrazy z badania są dostępne w portalu tuż po zakończeniu badania, opis badania pojawia się po tym jak lekarz radiolog dokona weryfikacji wykonanych obrazów. Informacja o dostępnym i gotowym do pobrania opisie pacjent otrzymuje za pomocą sms’a.
Odbiór wyników badań możliwy jest także bezpośrednio w placówce. Wynik badania może być odebrany osobiście przez pacjenta (prośba o okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość) lub przez osobę przez niego upoważnioną pisemnie. Wzór upoważnienia dostępny w recepcji.
RTG, USG:
wyniki dostępne są bezpośrednio w placówce.
rozwiń zwiń
Kopię zdjęć z badania można uzyskać po złożeniu zapotrzebowania na Call Center bądź bezpośrednio w placówce. Czas oczekiwania na ponowne nagranie płyty wynosi do 2 dni roboczych. Kopia opisu badania jest dostępna cały czas na Portalu Pacjenta i można ją pobierać samodzielnie, dowolną ilość razy.
rozwiń zwiń
Faktura VAT może być wystawiona po wykonaniu każdego badania. Warunkiem jej otrzymania jest posiadanie paragonu z NIP’em nabywcy. Prośbę o wystawienie faktury prosimy zgłaszać przed dokonaniem zakupu i wystawieniem paragonu.
rozwiń zwiń
1. Upewnij się, że poprawnie wpisałeś dane. W kolejnych wierszach należy wpisać dane pacjenta, które zostały podane w placówce przed badaniem:
2. Pojawi się druga (już ostatnia) plansza przed wyświetleniem Twojego konta.
3. W zakładce „Moje badania” wybierz „Wykonane”. To właśnie tam znajduje się lista wszystkich wykonanych badań. Kliknij w przycisk „Wynik”, aby pobrać opis badania.
Podaj dane logowania. Zastosuj krok 3 z instrukcji powyżej.
UWAGA: Jeżeli otrzymałeś sms-a z informacją, że wynik jest gotowy, a nie widzisz go w systemie, skontaktuj się z nami: 224 411 111
ul. Murarska 2
59-220 Legnica
Kontakt:
222 552 377
mcm.legnica@affidea.com
Godziny otwarcia:
pon., śr., pt. 8:00-20:00
wt. 7:30-20:00
technika związana z obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego, stosowana głównie do badania guzów mózgu, umożliwiająca bezinwazyjne uzyskanie informacji o składzie biochemicznym (bez konieczności wykonywania biopsji)
monitorowanie pacjentów z czynnikami ryzyka choroby wieńcowej; brak jednoznacznego rozpoznania w przeprowadzonych testach diagnostycznych (SPECT, EKG) przy odczuwalnych nietypowych dolegliwościach; ostry lub umiarkowany ból w klatce piersiowej; wykluczenie chorób wieńcowych; kontrola stanu i drożności pomostów wieńcowych; kwalifikacja do zabiegów chirurgicznych; przed wymianą zastawki, w celu oceny tętnic obrazowanie aorty i naczyń płucnych jako element diagnostyki tętnic
diagnostyka niejednoznacznych zmian: poszukiwanie ogniska pierwotnego przy rozsiewie choroby nowotworowej; ocena ewentualnego procesu wieloogniskowego, zwłaszcza przed planowaną operacją oszczędzającą; monitorowanie pacjentek onkologicznych po przebytym leczeniu; ocena implantów u pacjentek po operacjach plastycznych oraz po rekonstrukcji piersi
diagnostyka bólów kręgosłupa (wszystkie odcinki kręgosłupa), ocena mięśni, więzadeł, a ponadto ocena schorzeń samych kręgów (stany zapalne, guzy, przerzuty, zmiany zwyrodnieniowe)
wykonuje się przy podejrzeniu udaru, w diagnostyce bólów głowy, w chorobach neurodegeneracyjnych, w celu wykrycia przyczyny padaczki i w wielu chorobach neurologicznych
badanie wykonywane w przypadku zmian pourazowych, umożlwiające zobrazowanie jamy stawowej, chrząstek stawowych, więzadeł i torebki stawowej
mpMRI, czyli badanie rezonansem magnetycznym prostaty jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym; jednym z głównych celów badania mpMRI gruczołu krokowego jest wykrycie i lokalizacja zmian odpowiadających rakowi prostaty
mózgowie, twarzoczaszka, oczodoły, struktura ucha, badanie naczyń mózgowych (Angiografia TK), perfuzja mózgowa, HRCT ucha wewnętrznego, zatoki przynosowe
schorzenia narządów jamy brzusznej, badania naczyń krwionośnych jamy brzusznej
narządy miednicy, struktury kostne miednicy, diagnostyka naczyń krwionośnych
diagnostyka naczyń krwionośnych, badania radiometryczne (np. pomiar długości kończyn dolnych, pomiar kąta ustawienia rzepki)
technika obrazowania medycznego wykorzystywana do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała, zwracająca szczególną uwagę na tętnice, żyły oraz komory serca. Standardową metodą przeprowadzania badania angiograficznego jest wstrzyknięcie nieprzepuszczalnego dla promieni rentgenowskich środka kontrastowego, a następnie przeprowadzenia obrazowania przy użyciu technik opartych o promieniowanie rentgenowskie takich jak fluoroskopia
ocena przemieszczeń i złamań kręgów (w tym pourazowych, powstałych w wyniku osteoporozy), wad rozwojowych kręgosłupa, nacieków nowotworowych, nieprawidłowej budowy naczyń krwionośnych, zwężenia kanału kręgowego, przepukliny krążka międzykręgowego
płuca – diagnostyka zmian ogniskowych miąższu płuca, chorób śródmiąższowych
śródpiersie – struktury kostne klatki piersiowej
diagnostyka naczyń, w tym zatorowości tętnic płucnych
monitorowanie pacjentów z czynnikami ryzyka choroby wieńcowej (np. nikotynizm, nadciśnienie tętnicze, otyłość, wiek, podwyższony cholesterol), kontrola stanu i drożności by-pass, obrazowanie aorty i naczyń płucnych, brak jednoznacznego rozpoznania w przeprowadzonych testach diagnostycznych [SPECT, EKG] przy odczuwalnych nietypowych dolegliwościach)
Wskazaniem do wykonania RTG miednicy są min. podejrzenia złamań kości miednicznych, złamania w obrębie panewki, wewnątrzstawowe złamania kości udowych, a także diagnostyka ograniczenia ruchomości w stawach biodrowych i ich bolesność. RTG miednicy pozwala ocenić stawy krzyżowo-biodrowe i stawy biodrowych w przypadkach zmian zapalnych i zwyrodnieniowych.
RTG klatki piersiowej powala ocenić rozmiar i położenie serca, węzłów chłonnych śródpiersia lub zamostkowego wola tarczycy i płyn w jamach opłucnowych. RTG wykonujemy w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia:
dbałość o Pacjentów. To cel, który traktujemy priorytetowo i który zamyka się w naszym firmowym motto: „najważniejsze jest zdrowie”.
Przygotuj się do badania. Pobierz dokumenty, które wyjaśniają, jak należy się przygotować przed wizytą w naszej placówce.