Dorosła osoba skłąda się w ok. 60 proc. z wody, która bierze udział we wszystkich procesach metabolicznych. Już 2 proc. odwodnienia powoduje szereg objawów m.in. bóle głowy, zaburzenia koncentracji, problemy z aktywnością fizyczną i umysłową. Odwodnienie na poziomie ok. 15-20 proc., to już zagrożenie dla zdrowia i życia.

Organizm potrzebuje ciągłego dostarczania wody, ponieważ nie jest w stanie jej zmagazynować w dużej ilości. – Dlatego pierwsza zasada jest taka, że dostarczamy wodę systematycznie, w małych ilościach, ale często. Dlatego, że wypicie jednorazowo 2 litrów wody niestety nie jest w stanie nawodnić naszych komórek – podkreśliła dietetyk Sandra Ataniel.

Co ważne, zapotrzebowanie na wodę dla konkretnej osoby można także w prosty sposób wyliczyć.

– Dla zdrowej, dorosłej osoby liczymy, że jest to ok. 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała – podpowiada dietetyk. Na odwodnienie najbardziej narażone są osoby starsze i małe dzieci. Seniorzy mają nieco zaburzone odczucie pragnienia i po prostu tego nie czują.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że bezpieczne przetrwanie upałów to przede wszystkim ograniczenie przebywania w pełnym słońcu, nie wychodzenie – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikanie wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu jak: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

 

Źródło: rynekzdrowia.pl