-
Co to jest choroba Parkinsona?
Chorobę Parkinsona określa się jako przewlekłą, neurozwyrodnieniową chorobę układu nerwowego. Według współczesnych badaczy może się ona rozpoczynać poza ośrodkowym układem nerwowym – nieznany czynnik patogenny u osoby podatnej genetycznie na to schorzenie dostaje się do ustroju poprzez układ pokarmowy lub drogą wziewną, obejmując kolejno neurony i docierając do pnia mózgu i śródmózgowia, co skutkuje pojawieniem się objawów (jedna z koncepcji). Mówi się również o znaczącym wpływie na rozwój choroby stresu oksydacyjnego, wolnych rodników oraz o jej podłożu genetycznym (wynikającym np. z nieprawidłowo zbudowanego białka odkładającego się jako wtręty w komórkach nerwowych, co prowadzi do ich obumierania). Szacuje się, że na Parkinsona choruje od 0,15 do 0,30% populacji i częściej są to mężczyźni.
-
Objawy choroby Parkinsona
Objawem Parkinsona jest przede wszystkim zespół zaburzeń ruchowych. Wśród charakterystycznych symptomów choroby Parkinsona wyróżnia się:
- widoczne drżenie jednostronne,
- twarz pozbawioną emocji, maskowatą,
- poruszanie się drobnymi krokami,
- pochyloną do przodu sylwetkę,
- bradykinezję, czyli tzw. spowolnienie ruchowe (początkowo związane z wolnym poruszaniem się, ubieraniem się,
- niezgrabnością ruchów, pogorszeniem stylu pisania itp.),
- drżenie spoczynkowe,
- sztywność mięśniową (chorzy często skarżą się na ból w okolicy stawu barkowego),
niestabilność.
Zwraca się również uwagę na objawy pozaruchowe m.in. depresję, lęk, otępienie, zaburzenia erekcji, zaburzenia snu, ślinotok, zaparcia.
-
Jaki jest przebieg choroby Parkinsona?
Schorzenie to wyróżnia się postępującym charakterem – rozwija się nawet 20 lat. Według specjalistów objawy pozaruchowe Parkinsona np. depresja, zaburzenia snu w fazie REM czy zaparcia, mogące wyprzedzić pojawienie się zespołu zaburzeń ruchowych, często świadczą o postępującej neurodegradacji. Szacuje się, że może to trwać nawet do 10 lat. Następnie dochodzi do pogorszenia sprawności ruchowej, ogólnego spowolnienia oraz zaczyna się dyskretne drżenie parkinsonowskie, obejmujące głównie palce i dłonie. Wraz z coraz większym uszkodzeniem komórek objawy się nasilają. Trzeba mieć jednak świadomość, że choroba rzadko kiedy postępuje dynamiczne. Kluczowe jest więc jej jak najszybsze rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego, dostosowanego do pacjenta leczenia.
-
Choroba Parkinsona – diagnoza i leczenie
Aby postawić odpowiednią diagnozę, konieczny jest wywiad lekarski oraz wykonanie badań neurologicznych. Stosuje się również szereg tych dodatkowych np.:
- tomografię komputerową (w tym PET CT),
- rezonans magnetyczny,
Leczenie opiera się na farmakologii (przede wszystkim na zastosowaniu preparatów lewodopy), rehabilitacji i kinezjoterapii, w zaawansowanej fazie choroby konieczne mogą być zabiegi operacyjne. W przypadku choroby Parkinsona odpowiednia terapia powinna być planowana długofalowo – ze względu na postępującą formę schorzenia.
-
Czy parkinsonizm to to samo, co choroba Parkinsona?
Niekiedy terminy “parkinsonizm” i “choroba Parkinsona” stosowane są zamiennie – jest to błędne, bo parkinsonizm to dużo szersze pojęcie.
Czym wobec tego jest Parkinsonizm? To choroba neurodegradacyjna, do której może dojść m.in. w wyniku zatrucia dwutlenkiem węgla, chemikaliami czy poprzez nieprawidłowe przyjmowanie neuroleptyków. Co więcej, podłożem parkinsonizmu może być niedoczynność tarczycy, stres, pewne rodzaje nowotworów, ale także choroby Alzheimera czy właśnie Parkinsona.
-
Objawy parkinsonizmu
Ok. 60-70% dotkniętych chorobą Parkinsona cierpi również na parkinsonizm. Do jego objawów zalicza się:
- sztywność mięśni,
- niewyraźną mowę,
- maskowatą twarz,
- drżenie spoczynkowe,
- zaburzenia emocjonalne,
- zaburzenia poznawcze.
Do diagnozy tego schorzenia stosuje się podobne badania jak do stwierdzenia choroby Parkinsona.
Potrzebujesz diagnostyki obrazowej? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.