Badania obrazowe są niezwykle istotnym elementem diagnostyki. Zaawansowane technologie pozwalają nam szybciej i dokładniej ocenić umiejscowienie i stopień zaawansowania zmian patologicznych, a co za tym idzie dobrać właściwe leczenie. Jako pacjenci jesteśmy coraz bardziej świadomi tych możliwości, samodzielnie edukujemy się w zakresie narzędzi współczesnej medycyny. Jednym z tych narzędzi, nieocenionym w diagnostyce obrazowej, jest znany powszechnie rezonans magnetyczny. Obecnie w pracowniach najczęściej znajdują się aparaty 1.5, natomiast część z nich dysponuje już także rezonansem magnetycznym 3-teslowym. Czym różnią się od siebie i czy można jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest lepszy?
Aparaty 1.5 i 3-teslowe różnią się od siebie nasileniem pola magnetycznego. Nie oznacza to jednak, że wyższe nasilenie zawsze zapewnia nam lepszy efekt diagnostyczny. Aparat 3T daje bardzo dobrą jakość w obrazowaniu układu nerwowego i mięśniowo-szkieletowego, czy w przypadku małych stawów, pozwala na skrócenie sekwencji względem aparatu 1.5T, a co za tym idzie skraca czas badania, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obrazów. Jest idealny do badań stawów, głowy, miednicy, w tym prostaty oraz brzucha. Krótszy czas badania sprzyja badaniu pacjentów z klaustrofobią, o ile nie jest ona nasilona.
Jednak aparat 3T wykazuje również większą podatność na artefakty ruchowe: przepływy w naczyniach, pracę jelit. W przypadku osób posiadających metaliczne implanty, wykonanie badania aparatem 3T jest dopuszczone warunkowo lub wręcz niemożliwe.
Badania wykonywane aparatem 1.5T cechuje nieco wydłużony czas sekwencji, bez wrażliwości na pojawiające się artefakty. Aparaty 1.5 T zapewniają większe bezpieczeństwo badania u pacjentów z wszczepionymi implantami. Na aparacie 1.5T lepiej jest wykonywać badania kręgosłupa, serca (aby uniknąć wspomnianych artefaktów), pacjentów z protezami, brzucha u bardzo otyłych pacjentów z dużą ilością płynów w otrzewnej.
Czy istnieje zatem jednoznaczna odpowiedź, który aparat jest lepszy? W większości przypadków standard badania wykonywanego na rezonansie magnetycznym 1.5T doskonale sprawdza się jako narzędzie diagnostyczne. O tym jaki aparat będzie najlepszy do zdiagnozowania naszego schorzenia, zadecydować powinien lekarz kierujący lub, na podstawie wskazań zawartych w skierowaniu, lekarz nadzorujący badanie. Dopiero indywidualna ocena wskazań oraz informacji dotyczących zdrowia pacjenta rozstrzygają kwestię, który z aparatów powinien zostać wykorzystany do badania, a co za tym idzie – obraz z którego aparatu będzie miał większe walory diagnostyczne.
Potrzebujesz diagnostyki obrazowej? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.