Przekonanie o związku dolegliwości bólowych z pogodą było powszechne już w starożytności. Naukowcy z Harvard Medical School postanowili zweryfikować jego słuszność posługując się analizą danych „big data”.

Do przeprowadzenia analizy posłużyła ogromna baza Medicare, zawierająca szczegółowe dane o 11 milionach wizyt w gabinetach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w latach 2008-2012. Badacze mieli też dostęp do archiwalnych odczytów z tysięcy amerykańskich stacji meteorologicznych NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration).

Naukowcy szukali związku pomiędzy skargami pacjentów na bóle w stawach lub bóle kręgosłupa a pogodą w dniu wizyty u lekarza (a także w ciągu kilku wcześniejszych dni).

Zastosowano różne podejścia statystyczne, jednak za każdym razem wynik był taki sam – brak jakiejkolwiek korelacji pomiędzy złą pogodą a częstością zgłaszania przez pacjentów dolegliwości bólowych ze strony układu kostno-stawowego.

W pogodne dni na tego typu bóle narzekało 6,39 proc. pacjentów, a podczas deszczu – 6,35 procent.

– Jako lekarze, powinniśmy zawsze z uwagę wsłuchiwać się w to, co mówi nam chory, pamiętając, że ból jest cierpieniem niezależnie od tego, jaka jest pogoda i czy przyczyniła się ona do nasilenia dolegliwości – podkreślają autorzy.

Żródło: medexpress.pl