Jak przebiega diagnostyka choroby Alzheimera?
Choroba Alzheimera to jedna z najczęściej występujących chorób neurodegradacyjnych prowadzących do otępienia. Diagnostyka Alzheimera jest aktualnie łatwiejsza niż przed laty, co ma szczególnie doniosłe znaczenie dla spowolnienia postępów tej ciągle jeszcze nieuleczalnej choroby, która dotyka przecież nie tylko seniorów, ale również osoby młode. Jak rozpoznaje się chorobę Alzheimera i które metody diagnostyczne pozwalają ujawnić jej istnienie, nim pojawią się pierwsze objawy kliniczne?
-
Czym jest choroba Alzheimera i jakie są jej objawy?
Choroba Alzheimera jest schorzeniem postępującym, które prowadzi do zniszczenia komórek nerwowych i synaps kory mózgu w płatach: skroniowym, ciemieniowym, czołowym. Konsekwencją nieodwracalnych zmian w budowie neuronów i odkładania się w korze mózgowej białek o patologicznej strukturze, są narastające zaburzenia neurologiczne i pogłębiająca się dysfunkcja zdolności umysłowych. Osoby chore na Alzheimera stopniowo tracą zdolność uczenia się i zapamiętywania, tracą orientację w czasie i przestrzeni, przestają radzić sobie ze zwykłymi codziennymi czynnościami, wycofują się z wszelkiej aktywności, by finalnie stać się osobami w pełni zależnymi od otoczenia. Choroba Alzheimera występuje głównie u osób starszych, jednak diagnozuje się ją również nawet u 20, 30 czy 40 latków. Nie została jak dotąd precyzyjnie wyjaśniona etiologia Alzheimera, nie istnieje też lek, który mógłby w pełni wyleczyć chorobę lub cofnąć wywołane jej postępem zmiany. Podejrzewa się, że choroba Alzheimera ma podłoże genetyczne, częściej rozpoznaje się ją u kobiet i osób po 65 roku życia, a najnowsze badania ujawniają związek choroby Alzheimera z zaburzeniami pracy układu autoimmunologicznego. Ponieważ z roku na rok diagnozuje się coraz więcej przypadków choroby Alzheimera na całym świecie, wiele mówi się też o stylu życia, złych nawykach i zanieczyszczeniu środowiska jako czynnikach, które sprzyjają pojawieniu się chorób degeneracyjnych mózgu.
-
Diagnostyka Alzheimera – najważniejsze badania i techniki diagnostyczne
Diagnostykę Alzheimera prowadzą lekarze różnych specjalizacji, przy czym najczęściej chorzy trafiają do neurologa, psychiatry, geriatry. W celu potwierdzenia choroby Alzheimera wykonuje się zresztą badania psychologiczne, fizykalne, laboratoryjne i obrazowe. Ponieważ początkowo trudno jednoznacznie określić, czy objawy związane z zaburzeniami pamięci wywołuje u danej osoby właśnie choroba Alzheimera, diagnostyka oparta na testach psychologicznych (test zegara, testy oceniające pamięć świeżą) zawsze wymaga uzupełnienia o badania laboratoryjne, a zwłaszcza obrazowe, które są w stanie ujawnić zmiany zachodzące w mózgu i potwierdzić chorobę Alzheimera bądź odnaleźć inną przyczynę problemów neurologicznych i dysfunkcji pamięci. U pacjentów z podejrzeniem choroby Alzheimera wykonywane są najczęściej: tomografia komputerowa (CT, TK), pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa (PET/CT), niekiedy także rezonans magnetyczny.
-
Choroba Alzheimera – diagnostyka MR i PET/CT wczesnych stadiów zmian degeneracyjnych
Badania obrazowe są uważane za najważniejsze narzędzia diagnostyczne w przypadku choroby Alzheimera, ponieważ pozwalają „obejrzeć” struktury mózgu, odkryć patologiczne zmiany w jego obrębie i ocenić ich charakter. Szczególnie cennymi metodami obrazowania w diagnostyce choroby Alzheimera są pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa (PET/CT) oraz rezonans magnetyczny. PET/CT pozwala precyzyjnie zbadać aktywność metaboliczną poszczególnych ośrodków nerwowych oraz ocenić ich ukrwienie. Na podstawie wyników PET/CT można wykryć zaburzenia na poziomie tkanek i komórek oraz ustalić, czy otępienie jest efektem zawałów mózgu, choroby Parkinsona czy właśnie choroby Alzheimera. Analiza wyjątkowo dokładnych obrazów mózgu dostarczonych przez pozytonową emisyjną tomografię komputerową umożliwia zdiagnozowanie choroby Alzheimera nawet około 13 miesięcy przed diagnozą opartą tylko na objawach klinicznych! Badanie PET/CT jest również pomocne w doborze właściwej drogi leczenia demencji. W przypadku rezonansu magnetycznego możliwe jest wykrycie zmian zwyrodnieniowych i zaników neuronów w strukturach hipokampu czy kory śródwęchowej, czyli struktur, w których najczęściej obserwować można działanie choroby.
-
Doświadczenie choroby neurologicznej
jest niezwykle trudne dla pacjentów i ich rodzin. Szczególnie wrażliwą grupę stanowią chorzy, którzy doświadczają zaburzeń pamięci. Rzeczywistość staje się dla nich mglista, a na wspomnienia i aktualne zdarzenia pada cień. W tej sytuacji często muszą błądzić po omacku w poszukiwaniu specjalistów, badań, diagnozy i leczenia. Przeżycia te są trudne i stanowią zmierzch tego, co dotychczas znane.
Co piąty Polak cierpi na zaburzenia pamięci, a statystyki śmiertelności na chorobę Alzheimera są bliskie tym związanym z chorobami nowotworowymi, dlatego Affidea, czerpiąc z wieloletniej praktyki, postanowiła stworzyć miejsce, w którym pacjenci znajdą pomoc – Centrum Leczenia Zaburzeń Pamięci. Nieprzypadkowo symbolikę tego miejsca stanowi zachodzące słońce – otulające ciepłem letnich dni, promieniami nadziei, przywodzące na myśl wspomnienia wakacyjnych chwil, napawające spokojem, relaksujące, kolorytem nawiązujące do zdjęć w sepii, uwieczniających piękne momenty z bliskimi. Nasze centrum powstało po to, by otoczyć opieką zarówno pacjentów, jak i ich rodziny – w przytulnej, komfortowej, ale jednocześnie innowacyjnej przestrzeni, tak jak innowacyjna jest nasza placówka. Krok po kroku przeprowadzamy przez proces diagnostyki i leczenia, na każdym z tych etapów, pokazując chorym i ich rodzinom światełko rozpraszające mrok choroby.
Więcej już wkrótce na:
https://zaburzeniapamieci.pl/