Diagnostyka zespołu rakowiaka
Zespół rakowiaka to grupa objawów, jakie daje jeden z rzadszych nowotworów – rakowiak, lokalizujący się głównie w obrębie układu pokarmowego lub oddechowego. Rakowiak zaliczany jest do guzów neuroendokrynnych, które przez długi czas nie powodują żadnych objawów. W przypadku każdego nowotworu sprawdza się zasada, że im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na efektywne leczenie.
Jak zatem wygląda diagnostyka zespołu rakowiaka? Czym są guzy neuroendokrynne i jak przebiega leczenie? Sprawdź!
-
Czym są guzy neuroendokrynne?
Guzy neuroendokrynne to pojęcie, którym określa się pewien charakterystyczny rodzaj zmian nowotworowych. Ich wyróżnikiem jest zdolność do wydzielenia substancji czynnych biologicznie do krwi, takich jak np.:
- serotonina,
- dopamina,
- gastryna,
Z tego też powodu guzy neuroendokrynne, do których zalicza się rakowiak, powodują objawy o różnym o podłożu, mające charakter napadowy.
Dolegliwości wynikające z obecności guzów neuroendokrynnych to m.in.:
- zaczerwienienie twarzy,
- biegunka,
- duszności.
Co istotne, objawy te często występują tylko w określonych sytuacjach lub po spożyciu konkretnych produktów/substancji. Nasileniu symptomów może sprzyjać wysiłek fizyczny, alkohol, stres oraz produkty – cytryna, czekolada czy kawa.
-
Zespół rakowiaka – co to jest i na czym polega?
Zespół rakowiaka to inaczej zespół objawów, jakie dają guzy z rodziny neuroendokrynnych, pojawiające się najczęściej w obrębie układu pokarmowego lub oddechowego, żołądka lub wyrostka robaczkowego.
Przez długi czas choroba przebiega bezobjawowo, dlatego też pierwsze widoczne symptomy zwykle oznaczają, że choroba jest już w zaawansowanym stadium. Często rakowiaka wykrywa się, gdy doszło już do przerzutów.
Zespół rakowiaka występuje dość rzadko i zwykle pojawia się u kobiet oraz osób starszych. Objawy są na tyle niespecyficzne, że bywa mylony np. z nerwicą czy menopauzą.
-
Zespół rakowiaka – objawy
W zależności od tego, jaką substancję wydzielają komórki guzów neuroendokrynnych, objawy mogą się od siebie różnić.. Za najczęstsze symptomy uznaje się:
- zawroty głowy,
- zaburzenie rytmu pracy serca,
- duszności,
- nadmierną potliwość,
- biegunkę,
- zaczerwienienie skóry, zwłaszcza w okolicy twarzy.
-
Diagnostyka zespołu rakowiaka – jakie badania wykonać?
Diagnostyka zespołu rakowiaka obejmuje zarówno wywiad z pacjentem, jak i badania laboratoryjne oraz obrazowe. W ramach podstawowej diagnostyki zaleca się:
- badanie krwi – ocenia się stężenie poszczególnych substancji. Próbka analizowana jest także pod kątem białek nowotworowych;
- dobową zbiórkę moczu – pozwala ocenić przekrojowo ilość substancji wydzielanej wraz z moczem w ciągu doby. Analizie podlega najczęściej kwas 5-hydroksyindolooctowy. Do badania należy się odpowiednio przygotować i na kilka dni przed planowaną zbiórką moczu zadbać o odpowiednią dietę. Przyjmowane leki należy skonsultować wcześniej z lekarzem, gdyż niektóre z nich mogą zaburzać prawidłowy wynik badania;
- scyntygrafię – badanie obrazowe z dziedziny medycyny nuklearnej. Scyntygrafia wymaga wprowadzenia do organizmu pacjenta radioznacznika, którego nadmiar lub brak wskazują na patologię. Dzięki temu specjalista uzyskuje przekrojowy obraz tego, gdzie mogą znajdować się zmiany nowotworowe u pacjenta. Scyntygrafię wykonuje się danym obszarze anatomicznym, np. w obrębie układu kostnego, nerek, serca, płuc, tarczycy czy wątroby.
Innym badaniem, o szerokim zastosowaniu jest PET/CT (pozytonowa tomografia emisyjna). Metoda ta umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych oraz pozwala uzyskać tak precyzyjne informacje, jak charakter zmian nowotworowych (łagodne lub złośliwe).
Badanie PET/CT pozwala potwierdzić lub wykluczyć obecność przerzutów. Stosowane jest w ramach diagnostyki przedoperacyjnej oraz jako narzędzie pomocne w planowaniu leczenia i doborze odpowiedniej formy terapii. Może być również wykorzystywane także do monitorowania skuteczności leczenia.
-
Leczenie zespołu rakowiaka – na czym polega?
Leczenie zespołu rakowiaka skoncentrowane na guzie neuroendokrynnym, polega na jego wyeliminowaniu lub zmniejszeniu (w zależności od możliwości, stopnia zaawansowania choroby itd.). Jedną z częściej stosowanych metod jest leczenie chirurgiczne, polegające na wycięciu rakowiaka.
Drugim, niezbędnym elementem terapii jest leczenie objawowe – w tym celu pacjent przyjmuje odpowiednie farmaceutyki, hamujące wydzielanie substancji wywołujących charakterystyczne objawy.
Zespół rakowiaka niesie ze sobą ryzyko powikłań (niedrożność jelit, choroby serca), dlatego zawsze wymaga leczenia oraz szybkiej i dokładnej diagnostyki.