Fryzura, makijaż, manicure i dodatki a rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny jest bardzo precyzyjnym badaniem, pozwalającym wykryć nawet niewielkie zmiany w organizmie. Niestety obrazy uzyskiwane dzięki czułości i technologii, na której oparte jest działanie rezonansu, niezwykle przydatne w diagnostyce pacjentów, mogą zostać zafałszowane przez niepozorne czynniki, takie jak kosmetyki, biżuteria czy tatuaże. Dowiedz się, co i dlaczego może wpływać na jakość generowanego obrazu i wynik rezonansu magnetycznego.
-
Wpływ drobinek metalu na wynik rezonansu magnetycznego
Do tworzenia obrazu rezonans magnetyczny wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe. W dużym skrócie, oddziaływanie pola magnetycznego wpływa na charakterystyczne poruszanie się jądra atomów wodoru (obecne m.in. w wodzie, z której składa się organizm), a uderzenie impulsu fal radiowych zmienia na chwilę położenie jąder, które następnie powracają do pierwotnego układu. Ruch emituje energię, która jest wykrywana przez rezonans i przekształcana w obraz.
Badanie pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych obrazów z wnętrza ciała, o ile nic nie zakłóci tego procesu. Ponieważ metal jest przewodnikiem, reaguje na silne pole magnetyczne generowane przez rezonans, co może wpłynąć na jakość obrazów, a w niektórych przypadkach stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego metalowe elementy w ciele są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania. Przede wszystkim chodzi o możliwość ich przesunięcia się pod wpływem działania pola magnetycznego lub podgrzania, ale nawet drobinki metalu będące często składnikiem kosmetyków, mogą wpływać na powstawanie tzw. artefaktów (zmian w obrazie spowodowanych zakłóceniami w sygnale).
-
Makijaż permanentny a rezonans magnetyczny
Makijaż permanentny, chociaż oferuje korzyści, takie jak oszczędność czasu i niezmienna estetyka, może przynieść pewne komplikacje. Problem dotyczy przede wszystkim badania rezonansem przeprowadzanego w rejonie głowy.
W mikropigmentacji używa się preparatów, które mogą zawierać drobinki metali. Chociaż obecne są w mikroskopijnych ilościach, mogą wpływać na powstawanie zakłóceń w sygnale i zafałszowywanie obrazu rezonansu magnetycznego.
Dlatego w przypadku posiadania makijażu permanentnego, należy poinformować o tym fakcie technika przeprowadzającego badanie. W większości przypadków udaje się wówczas przeprowadzić skuteczne i bezpieczne badanie rezonansem.
-
Makijaż oczu a rezonans oczodołów
Podobnie jak w przypadku makijażu permanentnego, tradycyjny makijaż oczu może również stanowić problem podczas rezonansu magnetycznego. Wiele produktów kosmetycznych, takich jak cienie do powiek, tusze do rzęs czy kredki do oczu, zawierają śladowe ilości metali.
Te mikroskopijne cząsteczki mogą tworzyć drobne artefakty na obrazach z rezonansu magnetycznego, szczególnie gdy badanie dotyczy oczodołów lub mózgu. Artefakty mogą być mylące dla lekarzy i utrudniać prawidłową interpretację wyników badania.
Dlatego zwykle zaleca się zmycie makijażu oczu przed badaniem rezonansem magnetycznym. To prosty krok, który przyczynia się do uzyskania jak najbardziej precyzyjnych wyników.
-
Rezonans magnetyczny głowy a lakier do włosów
Pacjenci zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że również niektóre lakiery do włosów zawierają związki metaliczne.
W czasie rezonansu magnetycznego silne pole magnetyczne generowane przez urządzenie może reagować z metalami zawartymi w lakierze do włosów i powodować tworzenie się artefaktów (obszarów na obrazie, które wyglądają inaczej niż powinny).
Podobnie jest z innymi produktami do stylizacji włosów, takimi jak żele, pianki czy balsamy. dlatego zaleca się unikanie ich używania przed badaniem.
-
Manicure hybrydowy/lakier do paznokci a rezonans magnetyczny
Manicure hybrydowy i tradycyjny lakier do paznokci często zawierają drobne cząsteczki metali, które mogą reagować z polem magnetycznym rezonansu. Dlatego, chociaż efekt i ryzyko zafałszowania badania jest niewielkie, zaleca się rezygnację z malowania paznokci lub zmycie lakieru przed badaniem, szczególnie w przypadku rezonansu stóp i dłoni. Ze względu na możliwości i koszt badania, warto postarać się o redukcję ryzyka uzyskania fałszywych wyników. Tymczasem nawet minimalne zmiany w obrazie mogą przeszkadzać w szczegółowej interpretacji wyników.
-
Tatuaże, biżuteria a rezonans magnetyczny
Przygotowując się do badania rezonansem magnetycznym, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na wyniki. Wśród nich znajdują się tatuaże i biżuteria.
Tusze do tatuażu mogą zawierać różne metale, które pod wpływem silnego pola magnetycznego generowanego przez rezonans magnetyczny powodują artefakty na obrazach. Ponadto, w niektórych przypadkach, osoby z tatuażami mogą nawet odczuwać ciepło w miejscu tatuażu podczas badania, co jest wynikiem oddziaływania pola magnetycznego. Dlatego należy poinformować technika przeprowadzającego badanie, który zdecyduje o sposobie jego przeprowadzenia, pozwalającym uniknąć potencjalnych problemów.
Wszystkie elementy biżuterii zawierające związki metalu (m.in. złoto, srebro, stal) powinny zostać zdjęte przed badaniem rezonansem, ponieważ ze względu na wielkość jeszcze silniej reagują z polem magnetycznym. Zwiększają nie tylko ryzyko zafałszowania obrazu, ale mogą również doprowadzić do uszkodzenia ciała (głównie kolczyki), jeśli zaczną poruszać się pod wpływem pola magnetycznego.