Jak przebiega tomografia krtani? Jakie schorzenia pozwala wykryć?
Tomografia komputerowa krtani (TK) to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych, jakie wykorzystywane są w diagnostyce i ocenie leczenia zmian nowotworowych umiejscowionych w tej okolicy. TK bardzo dokładnie obrazuje patologie w skomplikowanej strukturze krtani, co umożliwia specjalistom potwierdzenie istnienia ognisk nowotworowych, ustalenie ich precyzyjnej lokalizacji oraz określenie charakteru występujących zmian. Jak wygląda tomografia krtani i jakie schorzenia pomaga wykryć to nowoczesne badanie diagnostyczne?
-
Tomografia krtani – kiedy się ją wykonuje i jakie choroby może ujawnić?
Tomografia komputerowa (TK) krtani dzięki zastosowaniu kontrolowanych dawek promieniowania rentgenowskiego pozwala uzyskać wierne obrazy krtani oraz okolicznych tkanek. Ponieważ tomografia krtani jest niezwykle dokładna i jest w stanie pokazać z każdej strony struktury, których nie uwidacznia laryngoskopia (podstawowe badanie zlecane przy rozpoznawaniu chorób krtani), metoda ta odgrywa bardzo ważną rolę w diagnostyce raka krtani. Krtań może być dotknięta różnymi typami nowotworu, które wymagają innej terapii i mają odmienne rokowania. Tomografia krtani jest w rękach specjalistów narzędziem zdolnym nie tylko rozstrzygnąć, w którym dokładnie miejscu zmiany nowotworowe objęły krtań, ale też, jaki jest stopień ich zaawansowania i charakter, a to główny warunek skuteczności leczenia. Tomografia krtani pozwala zatem wykryć m.in. najczęściej występującego w populacji raka głośni, raka okolicy nagłośniowej oraz rozwijającego się zwykle bezobjawowo raka okolicy podgłośniowej. Tomografia krtani jest ponadto również zlecana w przypadku nawracających infekcji dróg oddechowych, stanów zapalnych krtani, przy zaburzeniach przełykania.
-
Jak przebiega tomografia krtani?
Tomografia komputerowa krtani jest bezbolesna i nieinwazyjna. Badanie trwa krótko (kilkanaście minut), nie wiąże się z żadnym większym dyskomfortem, a także nie wyłącza osoby badanej z normalnej aktywności. W praktyce podczas tomografii pacjent leży w ustalonej pozycji i proszony jest o zachowanie ciała w bezruchu, podczas gdy badana okolica jest skanowana przez tomograf. W niektórych uzasadnionych medycznie przypadkach tomografia krtani musi być przeprowadzona z zastosowaniem kontrastu, czyli specjalnego środka cieniującego. Pacjent, któremu zostanie wykonana tomografia krtani z kontrastem, po badaniu powinien zostać chwilę w placówce diagnostycznej na obserwacji, co wynika m.in. z potencjalnego ryzyka wystąpienia niepożądanej reakcji alergicznej na środek kontrastujący. Tomografii komputerowej krtani nie wykonuje się pacjentkom w ciąży, karmiącym, a także, w przypadku konieczności podania kontrastu, osobom uczulonym na jego składniki, chorym z niewydolnością nerek i nadczynnością tarczycy.
-
W jaki sposób przygotować się do badania TK krtani?
Tomografia krtani nie wymaga szczególnych przygotowań, jednak badany proszony jest o zgłoszenie się na badanie TK na czczo. Przyjmuje się, że ostatni posiłek przed tomografią komputerową można zjeść najpóźniej 6 godzin przed wizytą w pracowni. Przed badaniem można pić wodę, wolno też przyjąć leki stosowane na stałe (wyjątek stanowią osoby zmagające się z cukrzycą, którym będzie podany kontrast). Ponadto wszyscy pacjenci, którzy zostali skierowani na badanie TK krtani z kontrastem, powinni okazać w dniu tomografii aktualny wynik badania poziomu kreatyniny. Nie należy do pomieszczenia, w którym odbędzie się tomografia krtani wnosić żadnych metalowych przedmiotów, dlatego należy upewnić się, że założony na badanie strój nie będzie miał suwaków, guzików czy nitów z metalu, a w kieszeniach nie pozostaną np. klucze. Po tomografii krtani z kontrastem zaleca się wypicie większej ilości płynów, warto więc zabrać ze sobą do centrum diagnostycznego butelkę niegazowanej wody.