Kiedy wykonać USG tarczycy?
USG tarczycy to nieinwazyjne badanie, dzięki któremu specjalista jest w stanie ocenić kształt, wymiary, strukturę oraz obecność zmian patologicznych tego gruczołu. Ultrasonografia stanowi podstawowe narzędzie w diagnozowaniu niedoczynności, nadczynności tarczycy, choroby Hashimoto, torbieli, zmian nowotworowych, a także monitorowaniu leczenia. Dowiedz się, jakie objawy powinny skłonić do USG tarczycy.
Tarczyca, inaczej nazywana gruczołem tarczowym, to jeden z najważniejszych elementów układu hormonalnego. Znajduje z przodu szyi, tuż pod krtanią. Kształtem przypomina motyla, składa się z dwóch płatów połączonych wąską cieśnią (prawego i lewego). Gruczoł wydziela trzy najważniejsze hormony – tyroksynę (T4), trójjodotyroninę (T3) i kalcytoninę, które uwalniane są do krwiobiegu. Hormony regulują przemiany metaboliczne, biorą udział w wytwarzaniu ciepła, wpływają także na pracę wielu układów: sercowo naczyniowego, nerwowego, rozrodczego oraz pokarmowego.
-
Wskazania do wykonania USG tarczycy?
Najważniejszymi wskazaniami do przeprowadzenia USG tarczycy są:
- nieprawidłowy poziom badania laboratoryjnego TSH, FT3 lub FT4,
- wyczuwalny palpacyjnie guzek w okolicy szyi,
- opuchnięta szyja i widoczne powiększenie tarczycy,
- kontrola leczonych chorób tarczycy,
- monitorowanie stanu gruczołu po usunięciu guzów lub leczeniu nowotworowym,
- długotrwale utrzymująca się chrypka, trudności w przełykaniu, ból szyi.
Badanie ultrasonograficzne zalecane jest również w przypadku obecności objawów, klinicznych mogących wskazywać na choroby tego gruczołu: spadek lub przyrost masy ciała bez uchwytnej przyczyny, przewlekłe zmęczenie, wypadanie włosów, problemy z wypróżnianiem, szybka męczliwość. USG tarczycy służy także profilaktyce. Warto regularnie poddawać się badaniu, jeśli w najbliższej rodzinie pojawiały się choroby tego gruczołu.
-
Co wykrywa USG tarczycy?
Badanie ultrasonograficzne obrazuje powiększenie gruczołu, które może wiązać się z nadczynnością tarczycy. USG wykrywa również chorobę Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy). Szczególną uwagę zwraca się także na obecność zmian patologicznych, jak guzki, torbiele, czy obszary znacznego wzrostu tkanki.
-
Jak przebiega USG tarczycy?
Badanie tarczycy za pomocą USG jest bezbolesne i w pełni bezpieczne. Nie różni się szczególnie od innych rodzajów ultrasonografii. Cała procedura trwa kilkanaście minut. Wcześniej specjalista przeprowadza krótki wywiad i zapoznaje się z wcześniejszymi badaniami, jeśli takie były wcześniej robione. Badanie wykonywane jest w leżeniu tyłem (na plecach) z lekko odchyloną głową. Wyniki w postaci opisu i zdjęć pacjent otrzymuje w trakcie wizyty. Dodatkowo podczas USG tarczycy możliwe jest pobranie materiału do przeprowadzenia badania histopatologicznego.
-
Jak się przygotować do USG tarczycy?
USG tarczycy nie wymaga szczególnych przygotowań. W dniu badania nie trzeba być na czczo. Należy pamiętać o zdjęciu łańcuszków i biżuterii. Nie można nakładać żadnych kremów, maści lub balsamów w okolicy szyi, ponieważ mogą one zakłócić jakość obrazu USG i utrudnić interpretację wyników. Dobrym pomysłem nie będzie również palenie tytoniu bezpośrednio przed badaniem, a także intensywny wysiłek fizyczny.
Problemy z tarczycą mogą pojawić się w każdym wieku, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Dlatego warto regularnie poddawać się badaniom. Profilaktyczne USG tarczycy pozwala monitorować stan gruczołu oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z jego funkcjonowaniem.