Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny jamy brzusznej?
Rezonans jamy brzusznej jest jedną z najbardziej precyzyjnych, aktualnie dostępnych, metod obrazowania wykorzystywanych w diagnostyce i kontroli leczenia wielu schorzeń. Rezonans jelit, trzustki, wątroby, nerek i innych narządów umiejscowionych w brzuchu i podbrzuszu pozwala ujawnić nawet niewielkie zmiany chorobowe i stany zapalne w narządach, w układzie mięśniowym, kostnym oraz ocenić funkcjonowanie naczyń krwionośnych i nerwów, których nie są w stanie tak precyzyjnie zobrazować inne metody diagnostyczne, np. USG. W jakich przypadkach najczęściej wykorzystuje się rezonans jamy brzusznej? Jak wygląda badanie MRI brzucha i w jaki sposób należy się do niego przygotować?
-
Na czym polega rezonans jamy brzusznej?
Rezonans magnetyczny jamy brzusznej (MRI jamy brzusznej) jest nieinwazyjnym, całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym badaniem, podczas którego do pozyskania obrazu badanych obszarów wykorzystuje się neutralne dla pacjenta fale radiowe i pole magnetyczne – dzięki temu w razie potrzeby może być stosowany wielokrotnie, a żeby go wykonać nie jest wymagane skierowanie od lekarza (w przypadku badań prywatnych). Rezonans jamy brzusznej ze względu na wysoką dokładność obrazowania często jest wykorzystywany w diagnostyce, zwłaszcza gdy inne metody nie dają jednoznacznych odpowiedzi lub nie mogą być zastosowane.
-
W jakich sytuacjach wykonuje się rezonans magnetyczny jamy brzusznej?
Rezonans jamy brzusznej pozwala ocenić stan poddawanych badaniu narządów i tkanek, obejrzeć je w różnych przekrojach i z dużą dokładnością, dzięki czemu umożliwia wczesne wykrycie stanów zapalnych, ognisk chorobowych, torbieli, nowotworów, a także kontrolę skuteczności zastosowanego leczenia. Rezonans jelit lub narządów ulokowanych w jamie brzusznej może zostać zalecony przez gastrologa, proktologa, urologa czy ginekologa. . Rezonans magnetyczny jamy brzusznej często stosuje się w diagnostyce chorób nowotworowych wątroby, trzustki, śledziony, nadnerczy, u pacjentów dotkniętych chorobą Leśniowskiego-Crohna, u chorych przed i po przeszczepie nerki, w diagnostyce i kontroli terapii kamicy dróg moczowych, kamicy dróg żółciowych, zmian naczyniowych, nowotworów, polipów czy stanów zapalnych obrębie innych narządów tam zlokalizowanych. Rezonans jelit pozwala wykryć nawet drobne guzy czy polipy i wdrożyć odpowiednio szybko właściwe leczenie. MRI miednicy pozwala dodatkowo ocenić układ moczowy i płciowy u kobiet i mężczyzn.
-
Rezonans jamy brzusznej – przygotowanie do badania i jego przebieg
Rezonans jamy brzusznej można wykonać z zastosowaniem kontrastu lub bez niego. Niezależnie od tego, który ze sposobów badania ma być zrealizowany, pacjent powinien odpowiednio przygotować się do wizyty w pracowni wykonującej rezonans jamy brzusznej. Przygotowanie do MRI brzucha ma szczególne znaczenie, ponieważ zalegająca w jelitach treść pokarmowa lub gazy mogą utrudnić wykonanie badania, przesłaniając obraz badanych narządów i tkanek. Z tego powodu na kilka dni przed badaniem MRI powinno się przestrzegać zasad diety lekkostrawnej, a w dniu badania można przyjąć łagodnie działające środki przeczyszczające, np. na bazie ziół oraz Espumisan. W ciągu kilku ostatnich godzin przed rezonansem magnetycznym nie należy jeść. Wolno natomiast przed badaniem pić niegazowaną wodę, a także w razie potrzeby przyjąć stosowane regularnie leki. Rezonans jamy brzusznej trwa kilkadziesiąt minut i wymaga zachowania stałej pozycji. W czasie badania pacjent pozostaje w ubraniu, dlatego jego strój musi spełniać również specjalne wymagania. Na rezonans jelit i narządów jamy brzusznej należy założyć ciepłą, wygodną odzież, która nie zawiera żadnych metalowych elementów – guzików, zamków błyskawicznych, nitów itp. Do pracowni z aparaturą nie wolno również wnosić urządzeń elektronicznych i kart płatniczych, a biżuterię, zegarek, okulary, aparat słuchowy czy protezy zębowe należy zdjąć przed badaniem. Rezonans jamy brzusznej wykonywany z kontrastem wymaga zwykle dodatkowo wykonania uzupełniających badań, np. poziomu kreatyniny.