Kiedy wykonywana jest tomografia komputerowa serca?
Jednym z największych problemów zdrowotnych naszego społeczeństwa są choroby sercowo-naczyniowe. Nawet co dziesiąty zgon w Polsce spowodowany jest właśnie schorzeniami układu krążenia. Te niepokojące statystyki możemy poprawić dzięki działaniom profilaktycznym i szybkiej oraz precyzyjnej diagnostyce. Zastosowanie nowoczesnych metod obrazowania, m.in. tomografii komputerowej, pozwala na skuteczne i wczesne wykrywanie patologicznych zmian. Na czym polega tomografia serca i kiedy się ją wykonuje?
-
Tomografia komputerowa serca to bezpieczne i bezbolesne badanie obrazowe. Pozwala w sposób nieinwazyjny zlokalizować niepokojące zmiany w obrębie serca oraz pobliskich struktur. Tomografia serca uwidoczni zatory płucne, miażdżycę, czy zwapnienia tętnic wieńcowych. Umożliwia ocenę parametrów czynnościowych (objętości, ruchomości, grubości i kurczliwości ścian). Tzw. koronarografia TK umożliwi z kolei umożliwi ocenę naczyń – w wielu przypadkach będzie świetną alternatywą dla angiografii wieńcowej, czyli standardowej koronografii. Wskazana jest w szczególności pacjentom z ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej, ale diagnozowania innych chorób kardiologicznych, np. anomalii tętnic wieńcowych u sportowców. Dobrze sprawdza się również przy kwalifikacji pacjentów do operacji oraz podczas kontroli po przebytym zabiegu oraz oceny stanu i drożności by-passów.
-
Kto powinien wykonać tomografię komputerową serca?
Tomografia komputerowa serca zalecana jest pacjentom z grup wysokiego ryzyka: palącym, borykającym się z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, osobom starszym oraz w przypadku historii hipercholesterolemii w rodzinie. Na badanie zdecydować powinni się również ci, którzy odczuwają ostry lub umiarkowany ból w klatce piersiowej.
-
Jak wygląda tomografia serca?
Tomografia komputerowa serca to badanie bezbolesne, wykonywane w pozycji leżącej, na specjalnym stole. Do klatki piersiowej pacjenta przyklejone są trzy elektrody EKG, które monitorują pracę serca. Stół zostaje wsunięty do tunelu, gdzie głowica aparatu krąży w okolicy badanej części anatomicznej, wytwarzając promieniowanie. Pozwala to na wykonanie wielu sekwencji zdjęć w różnych płaszczyznach i warstwach.
Podczas badania pacjent otrzymuje dożylnie środek kontrastowy, może też zostać poproszony o wykonywanie prostych poleceń, np. o wstrzymanie oddechu na 5-10 sekund, w celu uzyskania jeszcze bardziej dokładnego obrazu.
-
Jak się przygotować do tomografii komputerowej serca?
Badanie tomografią komputerową można wykonać wyłącznie na podstawie skierowania. Dzień przed badaniem należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, a w jego dniu pozostać na czczo (od ostatniego posiłku musi minąć przynajmniej 6 godzin, można pić niegazowaną wodę). Jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, należy zażyć przyjmowane na stałe leki.
Przed tomografią komputerową serca z kontrastem należy dostarczyć do placówki aktualny wynik kreatyniny, w celu oceny pracy nerek i możliwości wypłukania kontrastu z organizmu. Zalecenia dotyczące przygotowania do badania mogą się różnić w zależności od współistniejących chorób, np. cukrzycy czy chorób nerek, dlatego pacjent powinien zapoznać się z jego szczegółowymi zasadami jeszcze na kilka dni przed badaniem.