Krwawienie z odbytu – jak ustalić przyczynę tej dolegliwości?
Niezależnie od tego, czy przyczyną niepokoju są jednorazowe, czy powtarzające się krwawienia z odbytu, nie wolno ich ignorować i bagatelizować. Krwawienia z odbytu mogą mieć różne przyczyny, a jedną z nich jest nowotwór jelita grubego. Ponieważ podejrzenie choroby nowotworowej wymaga szybkiej reakcji, każde krwawienie z odbytu należy skonsultować z lekarzem, który dzięki fachowej ocenie sytuacji oraz odpowiednio dobranym badaniom diagnostycznym, zaordynuje właściwe leczenie, nawet jeśli jego przyczyną nie jest rak. Na co może wskazywać krwawienie z odbytu i jakie badania może zlecić wówczas lekarz?
-
Na jakie choroby może wskazywać krwawienie z odbytu?
Najczęściej diagnozowaną przyczyną krwawienia z odbytu są hemoroidy, czyli guzki krwawnicze nazywane również potocznie żylakami odbytu. Na hemoroidy może wskazywać charakter krwawienia (świeża jasna krew na stolcu lub papierze) oraz objawy towarzyszące, a zwłaszcza świąd odbytu. Zdarza się również często, że krwawienie z odbytu pojawia się w związku z infekcyjnym zapaleniem jelit, nieswoistymi zapaleniami jelit, np. chorobą Leśniowskiego-Crohna, obecnością polipów w odbytnicy czy nawet endometriozą lub zaburzeniami krzepnięcia. Najpoważniejszą i wymagającą szybkiej diagnozy oraz terapii przyczyną obecności krwi w kale jest natomiast nowotwór jelita grubego, na który mogą wskazywać ciemna krew oraz skrzepy krwi zmieszane z kałem. Warto przy tym pamiętać, że chociaż rak jelita grubego najczęściej dotyka osoby dojrzałe, może skrycie rozwijać się również u osób młodszych. Jak widać, krwawienie z odbytu może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych, wymagających odmiennych metod leczenia, dlatego w przypadku tego objawu tak ważną rolę odgrywa diagnostyka.
-
Jak upewnić się, co oznaczają nawracające lub jednorazowe krwawienia z odbytu?
Poza wywiadem lekarskim, który pozwoli ocenić inne objawy towarzyszące krwawieniom z odbytu i zawęzić krąg poszukiwań, najskuteczniejszym narzędziem poprawnego rozpoznania choroby wywołującej krwawienie, są badania obrazowe, endoskopowe i laboratoryjne. Chociaż kojarzone negatywnie i inwazyjne badania jelit, takie jak rektoskopia czy kolonoskopia, są koniecznością np. w przypadku diagnozowania i leczenia polipów, można ich uniknąć i skutecznie poszukiwać przyczyn krwawienia z odbytu, korzystając z nowoczesnych badań obrazowych. Kiedy lekarz musi ocenić stan jelit i dokładnie obejrzeć ich wnętrze oraz ściany, niezwykle przydatna jest zwłaszcza kolonoskopia wirtualna, która szybko dostarcza bardzo precyzyjnych informacji, a dla pacjenta jest mniej uciążliwa i bezpieczniejsza niż tradycyjna kolonoskopia.
-
Jak wygląda i na czym polega wirtualna kolonoskopia?
Kolonoskopia wirtualna, czyli kolonografia TK, pozwala uzyskać obraz wnętrza jelit i ścian przy użyciu tomografu komputerowego. Tomografia komputerowa jelita grubego jest krótkim, nieinwazyjnym badaniem, które nie wymaga hospitalizacji, a badany jeszcze tego samego dnia może wrócić do normalnych zajęć. Ponieważ zaawansowana technologicznie aparatura tomografu jest bardzo czuła i pozwala uzyskać dokładne przedstawienie jelita za pomocą trójwymiarowych obrazów, kolonografia TK może w wielu przypadkach zastąpić kolonoskopię i pomóc lekarzowi ujawnić, skąd pochodzi krwawienie z odbytu. Badanie trwa od 15 do 30 minut i może być wykonane, nawet gdy istnieją przeciwwskazania do tradycyjnej kolonoskopii. Kolonoskopia wirtualna może być wykonana w zasadzie u każdej osoby, z wyjątkiem kobiet ciężarnych, ale pacjenci z nadczynnością tarczycy bądź uczulenie na jod przed badaniem powinni poinformować o nich lekarza.