Sprawdź, jakie badania diagnostyczne piersi wykonać
Mammografia piersi jest bez wątpienia najbardziej znanym badaniem diagnostycznym piersi, które wszyscy dobrze kojarzymy przede wszystkim za sprawą powszechnych badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Mammografia nie jest jednak jedyną metodą, dzięki której można wykryć zmiany w piersiach. Nie jest też badaniem o największej dokładności. Warto wiedzieć, że nowoczesna diagnostyka oferuje różne metody obrazowania, a największą precyzją odznacza się w tym przypadku rezonans magnetyczny piersi (MR).
-
Na czym polega badanie MR piersi?
Rezonans magnetyczny to nowoczesna i niezwykle czuła metoda obrazowania, która wykorzystuje pole magnetyczne w celu uzyskania możliwie najdokładniejszego oglądu wewnętrznych struktur piersi. Badanie rezonansem magnetycznym jest bardzo precyzyjne i wnikliwe. Jest też aktualnie najdokładniejszą dostępną metodą diagnostyczną nowotworów piersi. Czułość badania MR piersi przy wykrywaniu ognisk komórek nowotworowych wynosi aż 97%, niezależnie od typu budowy piersi i wieku badanej. Dzięki temu rezonans magnetyczny pozwala rozpoznać raka nawet w bardzo wczesnym stadium, co w przypadku terapii onkologicznej ma fundamentalne znaczenie. Badanie MR piersi jest jednocześnie nieinwazyjną, w pełni bezpieczną i bezbolesną metodą diagnostyczną. Rezonans piersi można ponadto wykonać niemal u każdej kobiety, jeśli ma to uzasadnienie medyczne – nawet ciężarnej.
-
Mammografia a rezonans magnetyczny piersi – co różni te badania?
Mammografia piersi pozwala zobrazować i ocenić morfologię piersi dzięki zastosowaniu promieniowania rentgenowskiego. Jest powszechnie stosowaną metodą diagnozowania raka piersi, również w jego wczesnych stadiach. Niestety ma ona swoje ograniczenia. Mammografia nie jest tak czuła, jak badanie MR piersi, a jej skuteczność jest najwyższa w przypadku piersi o budowie tłuszczowej oraz tłuszczowo-gruczołowej. Badanie mammograficzne u młodych kobiet i kobiet o innej budowie piersi jest więc mniej skuteczne. Szacuje się, że nawet kilkanaście procent nowotworów złośliwych może być niewidocznych w badaniu mammografem. Co więcej, mammografia wiąże się z ekspozycją na szkodliwe promieniowanie jonizujące. Nie zawsze też może być zastosowana. Mammografia piersi nie może być wykonana u kobiet z endoprotezami po rekonstrukcji piersi i zabiegach modelujących biust z użyciem silikonowych wypełniaczy. Precyzja badania mammograficznego piersi zależy też od techniki ucisku piersi przy wykonywaniu zdjęcia (pierś trzeba podczas mammografii odpowiednio uciskać), a w zasadzie jej skuteczności. Chociaż rezonans magnetyczny piersi trwa nieco dłużej niż mammografia i wymaga podania środka kontrastującego, to właśnie rezonans z wielu powodów uznaje się za badanie obrazowe piersi oferujące więcej korzyści dla lekarza i poddawanej badaniu kobiety.
-
Dlaczego MR piersi to lepszy wybór niż mammografia?
Najistotniejszą zaletą badania MR piersi jest bezsprzecznie jego czułość. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych przekłada się na skuteczność terapii onkologicznej. Ponadto badanie MR piersi pozwala również dzięki swojej precyzji ocenić charakter niejednoznacznych zmian zaobserwowanych podczas innych badań piersi, np. mammografii czy USG piersi. Skoro rezonans magnetyczny piersi umożliwia odkrycie nawet drobnych zmian nowotworowych, niewidocznych w innych badaniach oraz dokładnie zweryfikować naturę ujawnionych zmian, a jednocześnie może być stosowany u bardzo szerokiej grupy kobiet, trudno nie dostrzec jego przewagi nad innymi badaniami diagnostyki obrazowej. Mammografia piersi nie zawsze jest też postrzegana przez kobiety jako komfortowa procedura medyczna, która może nie wywołuje bólu, ale na pewno silny nacisk na pierś nie zawsze jest dobrze przez wszystkie panie tolerowany.