Nowy wymiar technologii – aparat PET/CT Omni Legend w Affidea
Innowacje technologiczne już nie raz przyczyniły się do zwiększania dostępności do zaawansowanej diagnostyki medycznej. Nowy Aparat GE Omni Legend, którym już wkrótce dysponowała będzie Pracownia PET/CT Affidea w Warszawie, jest przykładem wykorzystania tej technologii w służbie lekarzy specjalistów i bezpieczeństwa pacjentów.
-
Nowoczesny aparat PET/CT Omni Legend pozwala na
- skrócenie czasu badania trzykrotnie
- zmniejszenie podawanej dawki radiofarmaceutyku
- jeszcze większą jakość i czułość obrazowania (lokalizacja niewielkich rozmiarów ognisk nowotworowych)
- realizację badań na głębokim wdechu (obrazowanie dodatkowych sekwencji różnicujących poszczególne części anatomiczne) z wykorzystaniem dwu i poł razy czulszego skanera.
Nowoczesna technologia wpływa także na jakość diagnostyki obrazowej dla samych pacjentów, którzy dzięki badaniom na nowym aparacie – Omni Legend wykonują je w krótszym czasie bez utraty jakości obrazów. Ma to duże znaczenie w przypadku badań u małych pacjentów czy osób starszych z ograniczeniami ruchowymi. Podawanie niższej dawki radiofarmaceutyku mniej naraża pacjentów i mniej obciąża ich organizm. Zastosowanie natomiast dodatkowych elementów takich jak odpowiednie światło i dźwięk minimalizują ewentualny lęk przebywania w ciasnym aparacie.
-
O aparacie
Aparat zawiera zupełnie nowe detektory cyfrowe o małym rozmiarze kryształu, który zapewnia ponad dwa razy większą czułość w porównaniu z wcześniejszymi skanerami, co umożliwia szybszy czas skanowania i jeszcze większą wykrywalność małych zmian nowotworowych. Został zaprojektowany, aby poprawić komfort pacjenta i zwiększyć moc diagnostyczną – pomaga to w uzyskaniu jeszcze lepszych wyników leczenia.
-
Badania PET/CT (pozytonowa tomografia emisyjna) są najczulszym narzędziem do oceny stopnia zaawansowania wielu chorób nowotworowych przez co mają zdecydowany wpływ na trafność doboru ścieżki terapeutycznej lub jej weryfikację. Skojarzenie metod PET (uwidacznia procesy życiowe) i CT (obrazy anatomiczne) umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek/tkanek, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych, ale nie tylko.
Badanie metodą PET/CT służy:
- wczesnej diagnostyce zmian nowotworowych – czułość badania umożliwia różnicowanie zmian o rozmiarze nawet 7 mm.
z ocenie zaawansowania choroby nowotworowej PET/CT jest badaniem całego ciała co ułatwia dokładna ocenę stadium choroby, włącznie z oceną
guza, przerzutów oraz zajęcia węzłów chłonnych. - planowaniu optymalnego leczenia oraz monitorowaniu skuteczności leczenia i ewentualnego nawrotu choroby nowotworowej.
- wykrywaniu zmian w mózgu związanych z chorobą Alzheimera czy Parkinsona, zanim jeszcze pojawią się objawy kliniczne tych schorzeń.
- wczesnemu rozpoznaniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego z oceną stanu naczyń wieńcowych, jak również stopnia ich zniszczeń po udarze mózgu, czy zawale serca.
- wczesnej diagnostyce zmian nowotworowych – czułość badania umożliwia różnicowanie zmian o rozmiarze nawet 7 mm.
-
Badanie PET/CT najczęściej wykorzystywane jest w przypadku:
ONKOLOGIA
- raka płuc
- guzów mózgu
- raka jelita grubego, żołądka,
okrężnicy, odbytu i odbytnicy - chłoniaków
- czerniaka
- raka piersi
- raka szyjki macicy
- nowotworów: tkanki kostnej i mięśniowej, głowy i szyi (tarczycy, ślinianek, przełyku)
KARDIOLOGIA
- badania perfuzyjnego serca z podejrzenia choroby niedokrwiennej w grupie chorych o pośrednim ryzyku zachorowania
- badania w kierunku oceny żywotności mięśnia sercowego
NEUROLOGIA
- rozpoznania padaczki lekoopornej z planowanym leczeniem operacyjnym
- choroby Alzheimera i Parkinsona
- zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego