Odwracalne nadciśnienie tętnicze – czy to możliwe? Przyczyny, objawy i rozpoznanie nadciśnienia
Nadciśnienie tętnicze to jedno z częstszych schorzeń współczesnej cywilizacji. Rozwija się m.in. na skutek niewłaściwej diety czy złego stylu życia, choć istnieją również inne czynniki, które mu sprzyjają. Nadciśnienia nie wolno bagatelizować – chociaż nie boli jest bardzo niebezpieczne, może skutkować m.in. zawałem serca.
Czym jest nadciśnienie tętnicze? Czy jest odwracalne? Jakie są przyczyny i które badania warto wykonać? Sprawdź!
-
Nadciśnienie tętnicze – co to jest?
Ciśnieniem tętniczym określa się nacisk, jaki wywiera przepływająca krew na naczynia krwionośne (tętnice). Struktury te naprzemiennie rozszerzają się i kurczą, umożliwiając tym samym swobodny przepływ krwi. O nadciśnieniu tętniczym mówi się wówczas, gdy ciśnienie przepływającej krwi jest zbyt wysokie, w stosunku do przyjętej normy.
W większości przypadków nadciśnienie wymaga kontroli przez całe życie a, a właściwe wartości ciśnienia tętniczego przywraca się dzięki stosowaniu regularnej farmakoterapii, dopasowanej przez lekarza.
-
Nadciśnienie tętnicze – jakie są jego normy?
Wysokie ciśnienie może wystąpić również jednorazowo na skutek stresującej sytuacji. Jeśli jednak tendencja do wysokiego ciśnienia utrzymuje się i ma charakter przewlekły ,stan ten zalicza się do jednostki chorobowej i określa jako nadciśnienie tętnicze.
Na nadciśnienie tętnicze wskazują parametry od 140/90 mm Hg w górę. Z kolei za optymalny poziom ciśnienia uznaje się 120/80 mm Hg. Wysokie ciśnienie krwi (skurczowe), ale mieszczące się w granicach normy, to 130-139 mm Hg, z kolei rozkurczowe – 85-89 mm Hg.
-
Nadciśnienie tętnicze a skutki. Czym grozi schorzenie?
Nadciśnienie tętnicze jest o tyle niebezpieczne, że nie powoduje zwykle żadnych objawów, poza bólem głowy.
Chorzy mogą również zaobserwować u siebie trudności z zasypianiem i pogorszenie ogólnej jakości snu, a także większą i szybszą męczliwość. Nadciśnienie rozwija się stopniowo przez wiele lat i niesie za sobą ryzyko poważnych skutków zdrowotnych, a nawet może doprowadzić do śmierci.
Główne skutki nadciśnienia tętniczego to:
- udar mózgu,
- niewydolność serca,
- zawał serca.
Oprócz tego, nadciśnienie tętnicze może wpłynąć na pracę niektórych narządów, np. nerek, powodując ich uszkodzenie.
-
Nadciśnienie tętnicze – jakie są jego przyczyny?
Nadciśnienie tętnicze to dość złożone schorzenie. Jego wystąpieniu sprzyjają zarówno czynniki środowiskowe, jak i predyspozycje genetyczne. Za najczęstsze przyczyny nadciśnienia tętniczego uznaje się:
- niewłaściwą dietę, opartą na tłustych produktach i dużej ilości soli,
- brak aktywności fizycznej,
- czynniki genetyczne,
- przewlekły stres,
- siedzący tryb życia,
- proces starzenia się organizmu.
-
Nadciśnienie tętnicze – diagnostyka. Jakie badania wykonać?
Jednym z podstawowych zadań jest regularny pomiar ciśnienia i jego obserwacja. W celu potwierdzenia problemów z nadciśnieniem tętniczym, wykonuje się m.in. morfologię krwi. Konieczne mogą być także badania obrazowe, które są szczególnie istotne w przypadku nadciśnienia wtórnego, czyli będącego objawem innej jednostki chorobowej (np. zaburzenia pracy nerek).
-
Scyntygrafia nerek w diagnostyce nadciśnienia naczynionerkowego – odwracalne nadciśnienie
Nadciśnienie naczynionerkowe stanowi jeden z przykładów nadciśnienia wtórnego. Dochodzi do niego na skutek niedokrwienia nerki. Najczęściej zjawisko to obserwuje się u osób z miażdżycą, niewydolnością nerek lub nadciśnieniem tętniczym o ciężkim przebiegu oraz po 50. roku życia.
W diagnostyce nadciśnienia naczynionerkowego wykorzystuje się scyntygrafię dynamiczną. Badanie polega na podaniu niewielkiej ilości substancji – izotopu – do krwi i uzyskaniu obrazu pozwalającego m.in. na ocenę ukrwienia i funkcjonowania nerek. .Co istotne, ten rodzaj nadciśnienia tętniczego ma potencjał odwracalny.
-
Nadciśnienie tętnicze – co robić?
Po wykonaniu badań diagnostycznych należy udać się na wizytę do lekarza. Specjalista zapisze odpowiednie lekarstwa oraz udzieli wskazówek dotyczących trybu życia.
W przypadku nadciśnienia tętniczego szczególnie ważna jest dieta – należy postawić na lekkostrawne posiłki i ograniczyć ilość spożywanej soli. Zaleca się także ograniczenie alkoholu oraz rezygnację z palenia papierosów. Warto wdrożyć regularną aktywność fizyczną, dostosowaną do własnych możliwości i preferencji. Bardzo podobne postępowanie ma miejsce w przypadku leczenia nadciśnienia wtórnego, dodatkowo jednak obejmuje ono leczenie choroby, która leży u jego podłoża.
W przypadku zapisanej przez lekarza farmakoterapii, należy pamiętać o tym, aby nigdy nie zmieniać lekarstw bez wcześniejszej konsultacji. Jeśli zalecone leki znacznie wpływają na codziennie funkcjonowanie (np. na samopoczucie), należy poprosić specjalistę o zapisanie innych farmaceutyków.