Pierwsza wizyta na tomografii komputerowej: czego się spodziewać i jak się przygotować?
Tomografia komputerowa (TK lub CT) znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce medycznej. Umożliwia ocenę narządów wewnętrznych tkanek oraz naczyń krwionośnych pod kątem występujących patologii. Odpowiednie przygotowanie usprawnia proces badania, a także wpływa na uzyskanie lepszej jakości obrazu. Sprawdź, jak należy się przygotować do badania tomografii komputerowej. Najważniejsze informacje na ten temat przygotowaliśmy w poniższym artykule.
-
Tomografia komputerowa – na czym polega badanie?
Badanie tomografii komputerowej (w skrócie TK lub CT) polega na wykonaniu zdjęć w różnych płaszczyznach za pomocą specjalnych detektorów, które następnie są ze sobą łączone w celu uzyskania trójwymiarowego obrazu. Procedura bazuje na użyciu promieniowania X, czyli promieniowania rentgenowskiego. W trakcie badania pacjent leży na specjalnym stole, który następnie zostaje wsunięty do okrągłego tunelu. Wnętrze maszyny obraca się, tworząc serię prześwietleń. W większości przypadków nieodłącznym elementem tomografii jest zastosowanie kontrastu, czyli środka cieniującego. Głównym celem procedury jest poprawa jakości obrazu oraz uwidocznienie tych struktur, które bez jego użycia mogłyby pozostać słabo widoczne.
-
Tomografia komputerowa – skierowanie
Do przeprowadzenia tomografii komputerowej zawsze wymagane jest skierowanie, nawet jeśli badanie wykonywane jest odpłatnie. TK wykorzystuje promieniowanie jonizujące, które może potencjalnie powodować zmiany biologiczne w żywej tkance. Natomiast jeśli nie jest stosowane zbyt często, ryzyko zagrożenia dla organizmu jest znikome.
-
Jak się przygotować do tomografii komputerowej?
Przygotowanie do tomografii komputerowej obejmuje szereg czynności, które pomogą usprawnić przebieg badania i uniknąć niepożądanych reakcji alergicznych. Na tomografię należy zgłosić się ok. 15 min przed planowaną godziną badania, aby wypełnić obowiązkową ankietę medyczną. Wymagane jest zebranie ze sobą:
- kompletu posiadanej dokumentacji medycznej badanej okolicy ciała wraz z wynikami badań, jeśli takie były wcześniej wykonywane (zdjęcia RTG, USG, TK, MR),
- aktualny wynik stężenia kreatyniny (nie starszy niż 30 dni, a w przypadku chorób nerek nie starszy niż 7 dni). Osoby z chorobami tarczycy powinny mieć dodatkowo wykonany poziom TSH i FT4,
- dokument tożsamości wraz z numerem PESEL.
Tomografia komputerowa wykonywana jest na czczo. Nie należy więc spożywać posiłków stałych na 4-6 godzin przed oraz płynów najpóźniej na trzy godziny przed badaniem.
Jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe, nie powinien przerywać ich zażywania.
Należy pamiętać, aby nie zakładać ubrań z metalowymi guzikami i innymi ozdobami oraz ściągnąć wszelkie metalowe przedmioty, jak kolczyki, klipsy, paski do spodni oraz pierścionki.
Badanie jest stosunkowo krótkie – trwa od 5 do 15 min. W przypadku podania środka kontrastującego nieco dłużej.
Na polecenie personelu medycznego pacjent kładzie się na specjalnym stole diagnostycznym. Następnie tomograf rozpoczyna skanowanie ciała pod różnymi płaszczyznami. Pacjent pomimo przebywania w urządzeniu ma stały kontakt z personelem medycznym.
W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości może natychmiast je zgłosić. W przypadku TK z kontrastem pacjentowi wcześniej zostanie założony wenflon z automatyczną strzykawką, umożliwiającą aplikację środka. Po badaniu organizm stopniowo go eliminuje. Aby przyśpieszyć ten proces oraz uniknąć skutków ubocznych, należy w ciągu 24 godzin wypić ok. 2,5 litra wody niegazowanej.
Na opis tomografii zazwyczaj trzeba poczekać ok. 7-14 dni. Wyjątek stanowią stany nagłe, gdzie wynik uzyskuje się od razu.