Rozpoznanie tętniaków – czym są i jak wygląda diagnostyka?
Tętniakiem określa się nadmierne poszerzenie naczyń krwionośnych – tętnic, o ponad 50%. Tętniaki mogą mieć różne podłoże i lokalizować się np. w aorcie piersiowej czy w mózgu. Obecność tych zmian jest niebezpieczna dla zdrowia i życia, gdyż niesie za sobą m.in. ryzyko udaru mózgu. Jakie są rodzaje tętniaków? Po czym je rozpoznać? Jakie badania wykonać? I przede wszystkim – kto znajduje się w grupie wysokiego ryzyka?
-
Tętniak – co to jest? Rodzaje tętniaków
Tętniak to patologiczne poszerzenie się tętnicy, a jego pęknięcie może zagrażać życiu. Tętniaki różnicuje się ze względu na ich bezpośrednią przyczynę lub miejsce występowania.
Biorąc pod uwagę przyczynę zmian, wyróżnia się tętniaka:
- prawdziwego,
- rzekomego,
- rozwarstwiającego.
Tętniak prawdziwy najczęściej jest skutkiem wrodzonych zaburzeń w budowie ścian naczyń krwionośnych. Na jego wystąpienie mogą wpłynąć także uraz lub toczące się w organizmie stany zapalne.
O tętniaku rzekomym mówi się wówczas, gdy dojdzie do przerwania ciągłości tętnicy i rozwoju krwiaka, otoczonego z czasem przez tkanki organizmu. Zmiana ta przypomina więc tętniaka, jednak z punktu definicji, nie jest tętniakiem typowym, stąd też nazwa rzekomy.
Trzecim rodzajem zmiany jest tzw. tętniak rozwarstwiający. Powstaje on w wyniku przerwania błony wewnętrznej, do czego zwykle prowadzą wady wrodzone lub nadciśnienie.
Tętniaka można różnicować także ze względu na miejsce występowania, np. tętniak aorty piersiowej, tętniak aorty brzusznej, tętniak mózgu.
-
Tętniak – gdzie najczęściej występuje? Lokalizacja w poszczególnych częściach ciała
Tworzenie się tętniaka to proces powolny i stopniowy. Zmiana ta może narastać latami, nie dając żadnych objawów. Zwykle jednymi z pierwszych sygnałów są zatorowość i problemy z oddychaniem – m.in. napady duszności, które pojawiają się, gdy zmiana jest już rozwinięta.
Najczęstsze lokalizacje tętniaka to:
- mózg (tętniak naczyń mózgowych),
- aorta brzuszna,
- aorta piersiowa.
Lokalizację tętniaka sugerują pojawiające się objawy. W przypadku tętniaka piersiowego, są to m.in. bóle pleców i klatki piersiowej, chrypka, kaszel oraz duszności. Natomiast tętniak aorty brzusznej powoduje ból w brzuchu (uczucie „zgniatania”) oraz w odcinku lędźwiowym. Ból głowy i zaburzenia neurologiczne to z kolei sygnały, jakie dawać może tętniak naczyń mózgowych.
-
Tętniak – przyczyny. Kto znajduje się w grupie wysokiego ryzyka?
Do rozwoju tętniaka przyczyniają się różne choroby oraz czynniki cywilizacyjne. Ryzyko wystąpienia patologicznych zmian naczyń krwionośnych zwiększa:
- wiek – im starszy organizm, tym większa tendencja do tętniaków,
- palenie papierosów,
- płeć męska,
- miażdżyca,
- rodzinne występowanie tętniaków,
- obecność tętniaków w innych strukturach organizmu, np. narządach.
Jedną z głównych przyczyn tętniaków jest miażdżyca, w przebiegu której tworzą się tzw. blaszki miażdżycowe, zbudowane z cząsteczek cholesterolu. Schorzenie to sprzyja tętniakom oraz bezpośrednio zagraża zdrowiu, stwarzając niebezpieczeństwo udaru lub zawału serca.
Inne choroby powiązane z obecnością tętniaków to:
- nadciśnienie tętnicze,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- choroba niedokrwienna serca,
- wielotorbielowatość nerek,
- zespół Marfana (genetyczna choroba tkanki łącznej, wpływająca na pracę układu sercowo-naczyniowego, kostnego oraz narządu wzroku).
Przyczyną tętniaków mogą być również wrodzone wady w budowie lub funkcjonowaniu naczyń krwionośnych bądź poszczególnych narządów, np. mózgu. W przypadku wszystkich wskazanych uwarunkowań potrzebna jest regularna diagnostyka, która pozwoli wykryć zmiany odpowiednio wcześnie i wprowadzić skuteczne leczenie.
-
Tętniak a diagnostyka. Jak wykryć zmiany?
W diagnostyce tętniaków kluczowych jest kilka badań. W zależności od lokalizacji zaleca się wykonanie badania RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej lub tomografii głowy. Wszystkie te badania zaliczane są do diagnostyki obrazowej, która jest nieinwazyjna i bezbolesna oraz pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji o wielkości i położeniu zmian.
-
Angio-TK w diagnostyce tętniaka
Przy rozpoznaniu tętniaków lekarze często zalecają angiografię, wykonywaną przy pomocy tomografu komputerowego (angio-TK). Dzięki niej możliwa jest m.in. ocena wielkości tętniaka oraz jego zasięg. Angio-TK pozwala także na obserwację:
- zależności między tętniakiem a innymi strukturami (np. narządami, z którymi sąsiaduje);
- obecności innych zmian, takich jak krwiak lub wrzód.
Badanie trwa od 10 do 30 minut.
-
Angio-MR w diagnostyce tętniaka
Innym badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce tętniaków jest angiografia z użyciem rezonansu magnetycznego (angio-MR). Angio-MR zalecane jest szczególnie w przypadku wykonywania serii badań kontrolnych — rezonans magnetyczny nie wykorzystuje promieniowania a naturalne właściwości magnetyczne ciała, pozostając obojętnym dla organizmu. Osoby z grupy wysokiego ryzyka, z predyspozycjami do tworzenia się tętniaków, mogą więc sięgać bezpiecznie po tę metodę diagnostyczną, aby potwierdzić lub wykluczyć ich obecność. Badanie trwa od 15 do 90 minut.
-
Rozpoznanie tętniaków – co robić po diagnozie?
Po wykonaniu badań należy koniecznie skonsultować je z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie, zależne od lokalizacji zmian, stopnia ich rozwoju oraz wpływu na sąsiadujące struktury. Możliwe jest leczenie farmakologiczne, operacyjne lub wszczepienie stentgraftu.