Stosowana w Stanach Zjednoczonych terapia dla pacjentów onkologicznych dostępna w Poznaniu
Skraca czas leczenia oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia związanych z terapią powikłań, jak problemy z potencją czy nietrzymanie moczu. Stosowana jest w szczególności w przypadku walki z nowotworem prostaty. Rozpowszechniona m.in. w Stanach Zjednoczonych brachyterapia z zastosowaniem stałych implantów – bo o niej mowa – jest już dostępna dla pacjentów z refundacją przez NFZ w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea w Poznaniu.
-
Diagnoza to nie wyrok
Gdy statystyki zachorowalności na nowotwór prostaty rosną, dobrze jest pamiętać, że diagnoza potwierdzająca tę chorobę nie jest wyrokiem. – Warto podkreślić, że pacjenci we wczesnym stadium raka gruczołu krokowego mają duże, bo według badań aż 90-, a nawet blisko 100-procentowe szanse na całkowite wyleczenie. Pomóc w tym może brachyterapia z użyciem źródeł o niskiej mocy dawki (LDR-BT) z zastosowaniem stałych implantów, rozpowszechniona szczególnie w Stanach Zjednoczonych i w niektórych państwach Europy Zachodniej – mówi dr n. med. Marek Kanikowski z Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea Poznań, drugiego w Polsce ośrodka, który od kwietnia 2022 r. daje pacjentom możliwość skorzystania z tej skutecznej metody z całkowitą refundacją przez NFZ. – Sama brachyterapia, która ma za zadanie leczenie miejscowe guza, to rodzaj radioterapii – czyli jednej z najskuteczniejszych metod walki z nowotworami. W przeciwieństwie do teleradioterapii, w przypadku brachyterapii źródło leczniczego promieniowania wprowadzane jest w bezpośrednie sąsiedztwo guza lub wręcz bezpośrednio w guz nowotworowy. Pozwala to na dostarczenie leczniczej dawki prosto w objętość tkanki nowotworowej przy jednoczesnej ochronie tkanek sąsiadujących. Rodzaj brachyterapii, który stosujemy od kwietnia, polega na implantacji na stałe niewielkich izotopów promieniotwórczych, tzw. ziaren (seeds) bezpośrednio do gruczołu krokowego – wyjaśnia ekspert.
-
Wskaźniki wyleczalności LDR-BT
Wskaźniki wyleczalności dzięki wykorzystaniu LDR-BT są porównywalne do tych, które obserwuje się w przypadku radykalnej prostatektomii, czyli operacji, w ramach której chirurg usuwa cały gruczoł krokowy wraz z pęcherzykami nasiennymi, oraz często również węzłami chłonnymi miednicy, lub radioterapii z pól zewnętrznych. Liczba chorych poddanych LDR-BT w Stanach Zjednoczonych rośnie jednak od lat. Dlaczego? – Niewątpliwie zaletą tej metody jest mniejszy w porównaniu z innymi technikami odsetek powikłań oraz większa dawka leczniczego promieniowania dostarczana bezpośrednio w miejsce zmian chorobowych. W następstwie zastosowania LDR-BT nietrzymanie moczu występuje w ¼ przypadków leczonych (24%), natomiast potencję udaje się zachować u 70-90% pacjentów. Dla porównania – u mężczyzn leczonych chirurgicznie funkcje seksualne utrzymują się w 20-40% przypadków, a nietrzymanie moczu pojawia się u 60-70%% z nich – wyjaśnia dr n. med. Marek Kanikowski z MCO Affidea Poznań. Nie bez znaczenia jest też skrócenie czasu terapii. Zastosowanie LDR-BT wymaga od pacjenta spędzenia tylko jednego-dwóch dni w szpitalu w celu implantacji ziaren, podczas gdy operacja – kilku tygodni rekonwalescencji, a codzienne leczenie napromienianiem – kilku tygodni regularnych sesji. Mężczyźni, którym zaaplikowano stałe implanty o niskiej mocy dawki, podlegają badaniom kontrolnym powtarzanym co trzy miesiące.
-
Kiedy stosuje się LDR-BT
LDR-BT stosuje się przede wszystkim jako samodzielną terapię u pacjentów z grupy niskiego ryzyka, a także czasami w skojarzeniu z napromieniowaniem wiązkami zewnętrznymi w celu miejscowego podwyższenia dawki u osób z grup wyższego ryzyka.
Choć brachyterapia to jedna z najstarszych metod leczenia raka gruczołu krokowego i już w 1911 r. pojawiły się pierwsze wzmianki na jej temat, to w ostatnich latach nastąpił widoczny postęp w wykorzystywaniu i doskonaleniu tej metody. – Na poprawę skuteczności LDR-BT oraz zmniejszenie odsetka powikłań pozwoliło m.in. wprowadzenie do praktyki klinicznej nowych izotopów i technik aplikacji źródeł z dostępem przez krocze, a także opracowanie komputerowych systemów planowania leczenia. Wszystko to zwiększa szanse na wyleczenie osób cierpiących na nowotwory, szczególnie prostaty, oraz ich bardziej komfortowe funkcjonowanie po zakończeniu terapii. Cieszy nas więc, że możemy dać polskim pacjentom dostęp do stosowanej powszechnie na świecie metody aplikacji stałych implantów o niskiej mocy dawki – podkreśla dr n. med. Marek Kanikowski z MCO Affidea Poznań.
Terapię LDR-BT prowadzimy w naszej placówce:
Międzynarodowe Centrum Onkologii Poznań
ul. 28 czerwca 1956r. nr 223/229
61-485 Poznań