W jakich sytuacjach stosować suplementy diety? Kiedy najlepiej sięgnąć po lekarstwa? Te i wiele innych pytań każdego dnia zadaje sobie coraz więcej konsumentów. Podjęcia decyzji nie ułatwia również rosnąca oferta produktów bez recepty – według analityków firmy badawczej PMR Research tylko w 2018 roku aż 57% Polaków deklarowało ich kupno. Co różni suplementy diety od leków i co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?
Czym są suplementy diety?
Suplementy diety to nic innego jak… środki spożywcze. Choć ta informacja wywołała zapewne u niektórych osób niemałe zdziwienie, właśnie w taki sposób są one klasyfikowane. Dzieje się tak dlatego, że ich głównym celem jest uzupełnienie diety – zawierają one bowiem skoncentrowaną dawkę minerałów, witamin lub składników odżywczych. Dzięki temu mogą być pomocne np. w:
- eliminowaniu niedoborów konkretnych substancji w organizmie,
- zwiększaniu odporności na różnego rodzaju schorzenia,
- problemach z koncentracją,
- polepszaniu kondycji włosów, skóry i paznokci.
Warto dodać, że mogą one przyjmować zarówno formę klasycznych tabletek, jak i saszetek z proszkiem czy ampułek wypełnionych płynem.
Suplement diety to swojego rodzaju żywność, dostarczająca organizmowi elementów, które nie trafiają do niego wraz ze spożywanymi posiłkami.
Czym są lekarstwa?
Lekarstwa, czyli produkty lecznicze, są z kolei substancjami przyjmującymi odpowiednie postaci farmaceutyczne (np. tabletka, czopek, maść, kapsułka), które modyfikują procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie. Ze względu na zróżnicowane spektrum ich działania wyróżnia się m.in lekarstwa:
- przeciwbólowe,
- hormonalne,
- odkażające (tzw. antyseptyki),
- przeciwgorączkowe,
- uspokajające.
Charakteryzują się one również zróżnicowanym sposobem zażywania – doustnie, iniekcyjnie, transdermalnie, doodbytniczo oraz wziewnie.
Lekarstwa działają na organizm w sposób farmakologiczny, metaboliczny lub immunologiczny.
Czy prawo reguluje sprzedaż suplementów diety i leków?
Choć odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco, procedury, którym poddawane są te produkty, znacząco się od siebie różnią. Producenci chcący wprowadzić do obrotu suplementy diety mają obowiązek zgłoszenia swoich wyrobów do Państwowego Inspektoratu Sanitarnego, który przeprowadza tak zwane postępowanie weryfikacyjne (obejmuje ono m.in. kontrolę składu). W tym miejscu należy również dodać, że tego typu wyroby mogą zawierać nie więcej niż 15% referencyjnej wartości spożycia witamin i minerałów dla dorosłych. Z kolei dopuszczenie do sprzedaży leków poprzedzają długotrwałe badania kliniczne, na podstawie których oceniania jest ich jakość oraz skuteczność, a co więcej – w ich przypadku niezbędna jest również pozytywna decyzja Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Co jeszcze różni suplementy diety i lekarstwa?
Mimo że zasadniczą różnicą między tymi dwoma specyfikami jest to, że suplementy diety nie charakteryzują się działaniem leczniczym i nie zapobiegają schorzeniom, istnieje jeszcze kilka szczegółów, o których trzeba wiedzieć. Mówiąc o tym, co jeszcze odróżnia te dwa produkty, nie należy zapominać o opakowaniu.
Suplement diety:
- Czytelny napis „suplement diety”.
- Informacja o tym, że produkt nie może być zamiennikiem zbilansowanej diety.
- Nazwy zawartych w produkcie elementów.
- Szczegóły dotyczące dawkowania.
Lekarstwo:
- Czytelna nazwa leku.
- Informacja o tym, czy produkt wydawany jest na receptę lub bez niej.
- Czytelna nazwa substancji czynnej.
- Nazwa leku w języku Braille’a.
- Numer pozwolenia świadczący o dopuszczeniu leku do obrotu.
Nie sposób nie wspomnieć również o kontrolach. W przypadku lekarstw są one wykonywane na bieżąco (czego niestety nie można powiedzieć o suplementach diety) tak, aby możliwie jak najszybciej wykrywać ewentualne nieprawidłowości i przeciwdziałać ich niepożądanym skutkom.
Jak bezpiecznie zażywać suplementy diety?
Aby suplementacja była bezpieczna, przed zakupem konkretnego specyfiku warto udać się do lekarza. Być może wystarczające okażą się zmiany w codziennym jadłospisie (więcej o występowaniu witamin w produktach spożywczych pisaliśmy tu). Jeśli jednak wywiad zdrowotny oraz ewentualne badania wykażą większe braki w organizmie, konieczne może okazać się zastosowanie odpowiednich suplementów diety, które skutecznie uzupełnią niedobory i wpłyną korzystnie na samopoczucie. Warto również podkreślić, że zażywanie suplementów diety na własną rękę może doprowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych chociażby z powodu nadmiaru witamin i innych związków w organizmie.
Potrzebujesz diagnostyki obrazowej? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.