Tomografia klatki piersiowej – jak rozumieć wyniki?
Tomografia klatki piersiowej jest narzędziem diagnostycznym, wykorzystywanym w rozpoznawaniu chorób płuc oraz wszelkich zaburzeń w obrębie klatki piersiowej. Badanie pozwala uzyskać pełen obraz poszczególnych struktur i ocenić ich kondycję, a co za tym idzie rozpoznać m.in. zwłóknienia, stan zapalny czy nawet zasygnalizować możliwość występowania patologii nowotworowych.
Na czym polega tomografia komputerowa klatki piersiowej? Jakie są wskazania? Czy trzeba się wcześniej przygotować do badania? Sprawdź!
-
Tomografia klatki piersiowej – co trzeba wiedzieć o badaniu?
Tomografia klatki piersiowej to badanie zaliczane do metod obrazowych Do jej wykonania wykorzystuje się promienie rentgenowskie – dane o osłabieniu promieniowania po przejściu przez organizm pozwalają na stworzenie obrazu, na którym dokładnie widoczne są ewentualne zmiany w i ich lokalizacja.
Tomografię komputerową zaleca się zwykle, gdy podstawowe badanie klatki piersiowej wskazuje na obecność zmian wymagających dalszej weryfikacji. Coraz częściej sięgają po nie również specjaliści, którzy chcą minimalizować i kontrolować dawkę przyjmowanego przez pacjenta promieniowania- placówkach Affidea wykonywana jest niskodawkowa tomografia komputerowa, a specjalne oprogramowanie pozwala na zarządzanie i monitorowanie jego poziomu.
-
Tomografia klatki piersiowej – czy zawsze potrzebne jest skierowanie?
Tak, w przypadku tomografii klatki piersiowej, zawsze trzeba mieć skierowanie, nawet wtedy, gdy badanie przeprowadza się odpłatnie – wynika to z wykorzystywania do obrazowania wspomnianych promieni rentgenowskich
Co istotne, w przypadku badań odpłatnych, każdy lekarz może wystawić skierowanie na tomografię klatki piersiowej. Natomiast chcąc skorzystać z usługi w ramach NFZ, należy udać się do lekarza specjalisty.
-
Tomografia klatki piersiowej – jak się przygotować do badania?
Przed wykonaniem tomografii komputerowej klatki piersiowej, należy pamiętać o kilku kwestiach.
- Podczas badania może zajść konieczność podania pacjentowi kontrastu, dlatego też przed planowaną tomografią niezbędne jest wykonanie oznaczenia poziomu kreatyniny we krwi .
- Na minimum 4 godziny przed planowanym badaniem należy zrezygnować z posiłków.
Fakt przyjmowania lekarstw należy wcześniej zgłosić lekarzowi kierującemu, gdyż konieczna może być modyfikacja leczenia.
-
Główne wskazania do przeprowadzania tomografii komputerowej klatki piersiowej
Tomografia, jako badanie o wysokiej czułości, stanowi element diagnostyki pozwalającej dokładnie rozpoznać charakter ewentualnych zmian oraz przyczynę dolegliwości bólowych.
Główne wskazania do przeprowadzania tomografii komputerowej klatki piersiowej to:
- przewlekły kaszel,
- zmiany nowotworowe,
- zatorowość płucna,
- rozstrzeń oskrzeli,
- choroby w obrębie miąższu płuc,
- marskość płuc,
- choroby serca, m.in. kardiomiopatia,
- gromadzenie się płynu w jamie opłucnej,
- wady rozwojowe w obrębie klatki piersiowej i płuc,
- zapalenie płuc i inne stany o podłożu zapalnym, rozwijające się w obrębie tych struktur.
Tomografia klatki piersiowej może być wykonana również w ramach diagnostyki pourazowej. Wskazaniem do badania jest również nałogowe palenie papierosów.
-
Tomografia klatki piersiowej – jak przebiega badanie?
Tomografia klatki piersiowej to badanie, w trakcie którego pacjent kładzie się na specjalnym stole, a następnie wsuwany jest do tunelu, gdzie znajduje się głowica aparatu tomograficznego. W trakcie całego badania, głowica wykonuje ruchy wykonując sekwencje zdjęć w różnych ujęciach,co pozwala uzyskać pełny obraz klatki piersiowej. Badanie jest stosunkowo krótkie i nie zajmuje więcej niż 30 minut.
-
Tomografia klatki piersiowej – interpretacja. Co oznacza mój wynik?
Tomografia klatki piersiowej to badanie, którego wynik zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem. Tylko specjalista, łącząc różne informacje dostarczone przez pacjenta w trakcie wywiadu z opisem badania obrazowego, może postawić prawidłową diagnozę.
Przykładowe terminy, które mogą pojawić się w opisie wykonanej tomografii to:
- objaw halo – taki zapis oznacza, że na obrazie widoczne jest specyficzne zacienienie, czyli występuje nieswoisty objaw, który może sugerować zmiany chorobowe o różnym podłożu, np. nowotworowe lub zapalne;
- pęcherz rozedmowy – taki zapis najczęściej potwierdza obecność rozedmy płucnej;
- pułapka powietrzna – wskazuje na rozwój obturacyjnej choroby płuc lub astmy oskrzelowej;
- zacienienie typu mlecznego szkła –może wskazywać m.in. na zapalenie płuc, zatorowość płucną czy zmiany w śródmiąższu płuc.
Podczas tomografii komputerowej klatki piersiowej widoczne są również guzy i torbiele.