Rozmiar czcionki

Uroczyste otwarcie placówki PET-CT Affidea na terenie WIM-PIB

5 czerwca 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie pracowni PET-CT Affidea w Warszawie, wieńczące szeroko zakrojone prace modernizacyjne, w tym wymianę skanera PET/CT na w pełni cyfrowy aparat GE OMNI Legend.

Na uroczystości obecnych było około 100 gości, w tym przedstawiciele Szpitala WIM-PIB, Narodowego Funduszu Zdrowia, GE Healthcare oraz kadry medycznej. Wydarzenie relacjonowały ogólnokrajowe i lokalne media, podkreślając, że jest to pierwszy taki aparat w Polsce i w Europie Wschodniej.

 

Podczas spotkania wysłuchaliśmy prezentacji następujących prelegentów:

  • Mesut Goral, CEO Affidea
  • gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, Dyrektor WIM-PIB
  • prof. dr hab. n. med. Adam Stępień, Kierownik Kliniki Neurologii WIM-PIB
  • Erez Levy, Executive Director, GM molecular Imaging, GE HealthCare
  • prof. dr hab. n. med. Mirosław Dziuk, Dyrektor Medyczny Affidea

 

Całość wydarzenia poprowadziła Kamila Kozłowska, Dyrektor Regionu Mazowieckiego Affidea.

 

Cyfrowy aparat GE Omni Legend PET-CT jest narzędziem do oceny stopnia zaawansowania wielu chorób nowotworowych. Diagnostyka w oparciu o skaner PET-CT pozwala dobrać ścieżkę terapeutyczną oraz dokonać jej trafnej weryfikacji. Omni Legend to technologia, która dzięki wykorzystaniu zaawansowanego detektora cyfrowego, daje możliwość uzyskania obrazów w wysokiej rozdzielczości. Aparat ten jest już dostępny dla pacjentów warszawskiej placówki Affidea zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów 128. Centrum Medyczne Affidea Warszawa wykonuje badania PET/CT w ramach refundacji NFZ oraz prywatnie.

 

Skojarzenie metod PET (uwidacznia procesy życiowe) i CT (obrazy anatomiczne) umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek/ tkanek, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych, ale nie tylko. Coraz częściej wysokospecjalistyczne badanie PET/CT wykorzystywane jest w rozpoznawaniu chorób neurologicznych, czy kardiologicznychmówi prof. Mirosław Dziuk specjalista medycyny nuklearnej Dyrektor Medyczny Affidea.

 

Sposób działania skanera ma również znaczenie dla komfortu pacjentów poprzez zastosowanie dodatkowych elementów takich jak odpowiednie światło i dźwięk, minimalizujących ewentualny lęk przebywania w ciasnym aparacie. System pomaga pracownikom medycznym, oferując zbiór intuicyjnych rozwiązań udoskonalonych o sztuczną inteligencję (AI) w zakresie organizacji pracy, w tym rozwiązanie Precision DL1 do przetwarzania obrazów PET/TK z wykorzystaniem głębokiego uczenia, a także opartą na algorytmach sztucznej inteligencji kamerę do automatycznego pozycjonowania pacjenta.

 

– Skaner GE Omni Legend PET/CT działający w Affidea jest pierwszym takim aparatem dostępnym dla pacjentów w Europie Wschodniej. Zbudowaliśmy system Omni od podstaw, by sprostać potrzebom naszych klientów i ich pacjentów dziś jak i w przyszłości. Mając na uwadze dobro pacjenta, oparliśmy się na naszym wieloletnim doświadczeniu i współpracy klinicznej z wiodącymi światowymi ośrodkami, by wzbogacić obrazowanie o nowe elementy zaprojektowane z myślą o poprawie wyników klinicznych. Niezwykle cieszymy się, że ten innowacyjny system został już wdrożony w Polsce i mamy nadzieję, że będzie długie lata służył lekarzom, technikom i przede wszystkim pacjentom wymagającym opieki diagnostycznej mówi Grażyna Rubiś-Liolios, Dyrektor Generalna na Polskę i Kraje Bałtyckie w GE Healthcare.

 

Jestem dumny z tego, że tej klasy urządzenie, możliwości jakie sobą reprezentuje staną się dostępne dla pacjentów leczonych w naszym instytucie. To poprawi nasze możliwości rozpoznania i monitorowania przebiegu choroby, z których gros dotyczy plagi naszych czasów – schorzeń onkologicznych mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak z Wojskowego Instytutu Wojskowego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie

 

Placówka Affidea zlokalizowana na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego funkcjonuje od 15 lat. WIM-PIB i Affidea wspierają się, wykonując badania diagnostyczne i lecząc pacjentów. Specjaliści tych dwóch ośrodków dzielą się najlepszymi praktykami m.in. w zakresie leczenia onkologicznego, kardiologicznego i medycyny nuklearnej. Ich wspólnym celem jest zapewnienie każdemu pacjentowi tych samych, wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa oraz stały rozwój, gwarantujący opiekę medyczną zgodną z aktualnymi standardami.

 

W centrum medycznym Affidea do dyspozycji pacjentów jest zespół składający się z blisko 20 lekarzy specjalistów medycyny nuklearnej, radiologów i anestezjologów, wsparty przez fizyków medycznych, techników, pielęgniarki i zespół obsługi pacjenta. W Affidea Warszawa PET/CT diagnozowanych jest kilka tysięcy pacjentów rocznie w ramach refundacji NFZ, badań prywatnych oraz badań klinicznych. Najczęściej na badanie PET/CT kierowani są pacjenci z nowotworami płuc, nowotworami jelita grubego oraz chłoniakami.