Radioterapia
Świadczymy usługi z leczenia onkologicznego. W naszych placówkach wykonasz badania zarówno refundowane przez NFZ, jak i prywatne.
Usługa dostępna w:
Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea Poznań
ul. 28 Czerwca 1956r. nr 223/229
Radioterapia jest jedną z metod leczenia onkologicznego polegającą na wykorzystywaniu promieniowania jonizującego do leczenia oraz łagodzenia bólu i innych objawów związanych z procesem nowotworowym. Polega na niszczeniu jak największej ilości komórek w obrębie guza pierwotnego lub w miejscach przerzutów nowotworowych.
Ze względu na sposób napromieniania wyróżniamy:
- Teleradioterapię czyli leczenie z zastosowaniem źródła umieszczonego w pewnej odległości od ciała Pacjenta
- Brachyterapię polegającą na precyzyjnym umieszczeniu źródła promieniotwórczego w zmianie nowotworowej lub jej pobliżu, dzięki czemu pierwiastek niszczy nowotwór, oszczędzając zdrowe tkanki wokół. Może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia lub w skojarzeniu z chirurgią, teleradioterapią i chemioterapią. Brachyterapię stosujemy jako metodę leczenia radykalnego lub paliatywnego w zależności od stadium zaawansowania choroby nowotworowej.
O wyborze sposobu napromieniania, rodzaju i dawce promieniowania decyduje lekarz radioterapeuta onkolog. Zależy to od rodzaju, umiejscowienia i zaawansowania nowotworu. Radioterapia może być samodzielną metodą leczenia lub skojarzona z innymi metodami np. chemioterapia, chirurgia. Częstym sposobem leczenia skojarzonego onkologicznego jest usunięcie chirurgiczne guza z następową radioterapią. Napromienianie pooperacyjne niszczy resztkowe mikroskopowe ogniska choroby w miejscu po usuniętym guzie i najbliższych węzłach chłonnych.
W ramach kontraktu z NFZ
Międzynarodowe Centrum Onkologii Koszalin zapewnia Pacjentom leczenie onkologiczne w zakresie radioterapii nowotworów:
- piersi
- narządów głowy i szyi
- płuc
- OUN
- gruczołu krokowego
- sromu, pochwy, macicy
- kości
- skóry
- odbytnicy, odbytu
Planowanie leczenia
rozwiń zwiń
Przed rozpoczęciem leczenia, u każdego pacjenta lekarz określa jego zakres. Podczas planowania lekarz zaznacza na skórze za pomocą markerów lub tatuaży układ współrzędnych i wykonuje zdjęcia lokalizacyjne. Punkty wejścia promieniowania są nanoszone również na indywidualne maski. Wówczas na skórze nie ma widocznych żadnych punktów. Na zdjęciach tomografii komputerowej lekarz prowadzący zaznacza obszar do napromieniania.
Planowanie odbywa się w Zakładzie Fizyki Medycznej, gdzie fizyk przygotowuje indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta. Plan ma na celu uwzględnienie ochrony narządów zdrowych, które nie wymagają leczenia. Proces planowania jest czasochłonny i przez to trwa od kilku do kilkunastu dni. Duża część planu leczenia odbywa się bez udziału fizycznego chorego na podstawie wykonanych zdjęć rentgenowskich i komputerowych.
Jak przebiega leczenie?
rozwiń zwiń
Zabiegi napromieniania energią jonizującą odbywają się na specjalnie skonstruowanym do tego celu aparacie terapeutycznym tzw. przyspieszaczu liniowym. Aparaty terapeutyczne są obsługiwane przez wykształconych w tym celu techników radioterapii. Leczenie odbywa się od jednego dnia do kilku tygodni w zależności od schorzenia nowotworowego i planowanej dawki terapeutycznej. Natomiast czas samego naświetlania jest krótki i trwa od kilku do kilkunastu minut.
Podczas zabiegu musisz leżeć lub siedzieć swobodnie, nieruchomo, na każdym etapie leczenia w identycznej pozycji, aby promieniowanie docierało precyzyjnie do zaplanowanego obszaru. Nie ma potrzeby wstrzymywania oddechu – należy oddychać spokojnie i normalnie. Podczas napromieniania w bunkrze terapeutycznym pacjent pozostaje sam, lecz należy pamiętać, że cały czas jest monitorowany przez kamery, a personel może się porozumiewać z pacjentem przez intercom. Urządzenia służące do radioterapii w trakcie leczenia mogą się obracać i przez to wydawać różne odgłosy.
Aparatura jest sprawna, bezpieczna i gwarantowane jest jej prawidłowe działanie. Jeśli jednak będzie coś niepokojącego, pojawią się jakieś dolegliwości lub dyskomfort w czasie przeprowadzanej terapii, należy porozmawiać o tym ze swoim lekarzem radioterapeutą. Promieniowanie jonizujące jest niewidzialne i niesłyszalne. Po napromienianiu ciało chorego nie jest radioaktywne i pacjent nie stanowi żadnego zagrożenia dla swoich bliskich oraz dzieci.
Porady – leczenie radioterapeutyczne
rozwiń zwiń
Pacjenci poddani napromienianiu powinni w sposób szczególny dbać o siebie.
- dbaj o napromieniany obszar skóry – nie używaj żadnych mydeł, balsamów, dezodorantów, perfum, innych kosmetyków, leków /maści, kremów/ ani innych substancji bez konsultacji ze swoim lekarzem
- nie używaj plastrów na napromienianej skórze
- golenie w leczonym obszarze przy użyciu jedynie maszynki elektrycznej bez żadnych kremów lub żeli do golenia
- czynności higieniczne wyznaczonego obszaru utrzymuj wg zaleceń lekarza
- nie ogrzewaj ani nie oziębiaj leczonego obszaru
- nie drap ani nie trzyj napromienianej skóry
- w trakcie radioterapii trzeba nosić luźną, miękką, nie krochmaloną, najlepiej bawełniana odzież
- należy chronić napromienianą skórę przed promieniowaniem słonecznym zarówno w trakcie leczenia jak i po radioterapii.
- Pacjenta w czasie radioterapii obowiązuje zakaz palenia papierosów!!!
- Spożywanie alkoholu w trakcie leczenia jest bezwzględnie zakazane!!! Alkohol działa silnie drażniąco na śluzówki, co przyczyni się do nasilenia dolegliwości związanych z radioterapią. Spożywanie alkoholu zaburza metabolizm organizmu.
Nie dostosowanie się do tego zakazu może nasilić wiele rodzajów odczynów popromiennych i pogorszyć wyniki leczenia.
Działania niepożądane radioterapii
rozwiń zwiń
Zabiegi napromieniania są bezbolesne jednakże w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu mogą wystąpić pewne powikłania. Powikłania po radioterapii dzielimy na wczesne i późne. Rodzaj objawów zależy od okolicy poddanej napromienianiu. Tkanki reagujące odczynem to tkanki, które są jedynie w obszarze leczonym.
- powikłania wczesne – występują w trakcie leczenia i do 3 miesięcy po jego zakończeniu. Najczęstszym objawem w trakcie leczenia jest uczucie zmęczenia, ale nieutrudniające normalnego funkcjonowania. Niektórzy pacjenci kontynuują pracę zawodową. Zwykle ostre odczyny popromienne ujawniają się w 2/3 tygodniu leczenia. Odczyn ma charakter przejściowy i goi się samoistnie w czasie zależnym od nasilenia odczynu pod warunkiem stosowania odpowiedniego leczenia wspomagającego. Jednakże ostry odczyn może być przyczyną przerw w terapii i związanych z tym gorszych wyników leczenia.
- powikłania późne – występują od kilku do kilkunastu miesięcy, a nawet do kilkudziesięciu lat po leczeniu. W nielicznych przypadkach mogą mieć charakter utrwalony lub nieodwracalny. Jednakże u każdego pacjenta planując leczenie przestrzega się dawek bezpiecznych dla poszczególnych narządów. Wystąpienie objawów uszkodzenia poszczególnych narządów i tkanek zależy również od chorób współistniejących (np. cukrzyca, marskość wątroby, choroby autoimmunologiczne, pylica płuc). Skutek kliniczny może być różny – od niekorzystnego efektu kosmetycznego do objawów pogarszających jakość życia (zwłóknienia lub teleangiektazji skóry i tkanki podskórnej, złamania osteoporotyczne, przetoki).
Do powikłań późnych popromiennych należy m.in. efekt teratogenny i karcinogeneza popromienna. Nowotwory wtórne występują u 1-6 chorych na 100 leczonych, w okresie minimum 10 lat po zakończeniu leczenia. Jednakże korzyści z leczenia radioterapią przewyższają ryzyko powstania wtórnego nowotworu. Szansę na wyleczenie przy użyciu radioterapii ma 30-80% leczonych radykalnie chorych, w zależności od lokalizacji i stopnia zaawansowania.
Dokumenty do pobrania
Przygotuj się do badania. Pobierz dokumenty, które wyjaśniają, jak należy się przygotować przed wizytą w naszej placówce.
Leczenie onkologiczne – pozostałe usługi
LECZENIE ONKOLOGICZNE
Hipertermia skojarzona z radioterapią
LECZENIE ONKOLOGICZNE
Brachyterapia
LECZENIE ONKOLOGICZNE