Zespół bezdechu sennego – co trzeba o nim wiedzieć?
Sen jest jednym z tych czynników, które wiele mówią o kondycji naszego organizmu. W dzisiejszych czasach problemy z jego długością i jakością są niestety powszechne, a świadczą o tym nie tylko parasomnie, ale również rosnąca liczba osób cierpiących na zespół bezdechu sennego. Czym charakteryzuje się bezdech w nocy i jak sobie z nim radzić?
Według specjalistów zespół bezdechu nocnego dotyka już ok. 2,5 mln Polaków. Zdecydowanie częściej na bezdech nocny skarżą się na niego mężczyźni, ale nie oznacza to, że na tę chorobę nie zapadają również kobiety (zwłaszcza w okresie menopauzy).
-
Co to jest bezdech senny?
Pod tą nazwą kryje się zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Wyróżnia się dwa rodzaje bezdechu sennego:
centralny bezdech senny, czyli całkowite zatrzymanie przepływu powietrza w czasie snu (obejmujące ruch oddechowy brzucha i klatki piersiowej); notuje się go u niewielkiego procenta osób chorujących;
obturacyjny bezdech senny, charakteryzujący się zablokowaniem dróg oddechowych, w wyniku czego dochodzi do spłycenia oddechu i epizodów bezdechu podczas snu;
Bezdechy senne występują u milionów osób (chociażby w czasie zasypiania), ale za niebezpieczne uznaje się przede wszystkim te, które trwają dłużej niż 10 sekund.
-
Przyczyny bezdechu
Wiemy już, czym jest ta choroba, dlatego teraz warto zastanowić się nad przyczynami bezdechu nocnego:
Centralny bezdech senny
Obturacyjny bezdech senny
Jest konsekwencją występowania innych chorób np. niewydolności serca, chorób układu nerwowego, uszkodzenia mózgu (np. po udarze lub wylewie). Najczęściej wynika z wad budowy twarzoczaszki (jednym z czynników może być zbyt mała lub cofnięta żuchwa), otyłości (mówi się o kryterium „kołnierzyka” – na chorobę narażone są osoby, których obwód karku przekracza 40 cm), nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby refluksowej przełyku, przerostu języka i migdałków, spożywania alkoholu oraz wspomnianej już menopauzy. -
Objawy bezdechu sennego – czy jest niebezpieczny?
Bezdech senny to nie tylko uciążliwe chrapanie – to wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia i życia schorzenie.
Ze względu na regularnie pojawiającą się fragmentację snu, która prowadzi do niedotlenienia organizmu, chorujący narażony jest na groźne powikłania i inne współtowarzyszące choroby. Przede wszystkim na lekooporne nadciśnienie tętnicze oraz na zawał serca (przy obturacyjnym bezdechu sennym ryzyko występuje od 2 do 4 razy częściej).
Co więcej, obturacyjny bezdech senny wpływa na codzienne funkcjonowanie. Uznaje się, że tego typu schorzenie jest odpowiedzialne za ok. 30% wszystkich wypadków drogowych.
Kluczowe znaczenie ma więc skuteczne rozpoznanie objawów, które mogą świadczyć o występowaniu tego schorzenia. Tych objawów bezdechu sennego nie należy ignorować!
Objawy „dzienne”
Objawy „nocne”
1. Uczucie ciągłego zmęczenia. 2. Przewlekłe bóle głowy, migreny – pojawiające się zazwyczaj w godzinach porannych.
3. Irytacja i spięcie, wynikające przede wszystkim z niewyspania się.
4. Nadciśnienie tętnicze.
5. Obniżenie efektywności w wykonywaniu codziennych obowiązków.
6. Notoryczna senność – jej napady w ciągu dnia, bez względu na liczbę przespanych godzin.
7. Tycie.
8. Częstomocz.
9. Problemy z potencją i spadek libido.
10. Zaburzenia pracy serca.
11. Problemy z pamięcią i skupieniem.
1. Bardzo głośne i uciążliwe dla partnera lub partnerki chrapanie (z przerwami). 2. Zaburzenie rytmu serca.
3. Przerwy w oddychaniu trwające ok. 10 sekund.
4. Częste oddawanie moczu, wynikające z przebudzania się.
5. Problemy z zasypianiem.
6. Nieefektywny sen.
-
Leczenie bezdechu sennego
Gwałtowne przebudzenia, niedotlenienie, a w konsekwencji wynikające z niego objawy, są ogromnym obciążeniem dla organizmu i zdrowia, dlatego bezdech senny bez wątpienia wymaga leczenia. Procesy wywołane schorzeniem mają ogromny wpływ na funkcjonowanie i stan zdrowia. Dokuczają ci wspomniane symptomy? A może wielokrotnie zdarzało ci się słyszeć od partnera o twoim chrapaniu lub problemach z oddychaniem w czasie snu? Bez wątpienia konieczna będzie wizyta w gabinecie lekarskim i leczenie bezdechu według zaleceń lekarza.
W diagnozowaniu bezdechu sennego pomaga polisomnografia, czyli badanie polegające na monitorowaniu snu pacjenta. Trwa ono przez całą noc, a specjalistyczny sprzęt nagrywa chrapanie i pozwala ocenić również zawartość tlenu we krwi, ruch kończyn, fazę snu, w której śpi badany, tętno i pracę serca oraz przepływanie powietrza przez usta i nos
Stosuje się również poligrafię, która jednak nie bada czynności mózgu, przez co jest nieco mniej dokładniejsza niż polisomnografia. Ma inną zaletę – można ją wykonać w domu u pacjenta.
W leczeniu bezdechu sennego stosuje się aparaty CPAP wymagające noszenia odpowiedniej maski – wykorzystują one regularny przepływ powietrza pod ciśnieniem, dzięki czemu otwiera się górny odcinek dróg oddechowych. W przypadku wystąpienia tej choroby ważna jest również zmiana stylu życia, przede wszystkim:
- redukcja masy ciała,
- unikanie papierosów i alkoholu,
- regularna aktywność fizyczna,
- leczenie alergii,
- dbanie o kondycję dróg oddechowych.
Potrzebujesz diagnostyki obrazowej? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.