Zmiany zwyrodnieniowe czy reumatoidalne zapalenie stawów? Rezonans magnetyczny w diagnostyce stawów
Stawy wraz z wiekiem stają się podatne na różne choroby, co wynika m.in. ze zmniejszonej produkcji kolagenu i mazi stawowej, a także innych substancji, wpływających na pracę układu kostnego. Do jednych z najczęstszych schorzeń należą reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) lub choroba zwyrodnieniowa. Podstawą do ustalenia przyczyn dolegliwości jest diagnostyka obrazowa, w ramach której najczęściej zaleca się rezonans magnetyczny.
Czym się różni reumatoidalne zapalenie stawów od zmian zwyrodnieniowych? Jak wyglądają diagnostyka i leczenie? Sprawdź!
-
Reumatoidalne zapalenie stawów a zwyrodnienie stawów – jaka jest różnica?
Reumatoidalne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa to schorzenia o zupełnie odrębnym podłożu i przebiegu.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) należy do chorób autoimmunologicznych i rozwija się na skutek zaatakowania przez układ odpornościowy komórek własnego organizmu. To powoduje przewlekły stan zapalny tkanki łącznej. Za czynniki ryzyka uznaje się przede wszystkim obciążenie genetyczne. Chorobie sprzyjać mogą także czynniki środowiskowe, m.in.:
- palenie papierosów,
- stres,
- nieprawidłowa dieta.
Do objawów RZS zalicza się m.in. poranną sztywność stawów, stany podgorączkowe, uczucie ogólnego zmęczenia. Częste są także niewielkie deformacje w obrębie stawów zajętych przez stan zapalny, a samo RZS może obejmować nie tylko stawy, ale i inne tkanki.
Z kolei zwyrodnienie stawów wiąże się ze stopniowym niszczeniem tkanki kostnej, co prowadzi do poważnych dolegliwości, a w konsekwencji może skończyć się niepełnosprawnością. Choroba zwyrodnieniowa najczęściej rozwija się w odpowiedzi na zaniedbanie stawów, poprzez ich przeciążenie.
Główne objawy choroby zwyrodnieniowej to silny ból oraz chwilowe ograniczenie ruchomości stawu.
Wraz z rozwojem schorzenia może dojść do całkowitego zablokowania stawu, co uniemożliwia wykonywanie ruchu w jego obrębie. Choroba zwyrodnieniowa dotyczy wyłącznie stawów.
-
Rezonans magnetyczny w diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawów – jakie ma zastosowanie?
Rezonans magnetyczny to jedna z najbardziej bezpiecznych metod diagnostycznych. Badanie jest nieinwazyjne i neutralne dla organizmu.. Stanowi podstawę diagnostyczną m.in. w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów lub choroby zwyrodnieniowej.
Podczas badania, pacjent kładzie się na specjalnym stole i wjeżdża do tunelu nazywanego gantrą, gdzie skanowany jest wybrany obszar anatomiczny. W zależności od badanej części ciała, rezonans magnetyczny trwa ok. 15-90 minut. Na uzyskanym obrazie, lekarz może zaobserwować obecność zmian zapalnych (RZS) lub zwyrodnieniowych i podjąć odpowiednią decyzję co do leczenia.
Zaletą rezonansu magnetycznego jest jego wysoka czułość, dzięki której uzyskuje się niezwykle dokładny obraz. Oprócz tego, rezonans magnetyczny pozwala zaobserwować różnice i patologie w obrębie tkanek, co ma ogromne znaczenie w postawieniu trafnej diagnozy.
-
Leczenie reumatoidalnego zapalenie stawów
Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów wymaga zmian w stylu życia pacjenta. Oprócz rehabilitacji i farmakoterapii, kluczowa jest również dieta. W przypadku choroby zwyrodnieniowej terapia koncentruje się na poprawie jakości życia pacjenta i usprawnieniu stawu na tyle, na ile to możliwe.
Reumatoidalne zapalenie stawów a farmakoterapia
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą łagodzoną za pomocą leków – farmaceutyki mogą modyfikować przebieg schorzenia. Najczęściej przyjmuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, zmniejszające dolegliwości..
Reumatoidalne zapalenie stawów a rehabilitacja
Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów ogromne znaczenie ma również rehabilitacja. Jej podstawą są odpowiednie ćwiczenia, łagodzące ból i pozwalające pacjentowi zachować sprawność stawu.
W ramach fizjoterapii wykonuje się również tzw. fizykoterapię. Są to różnego rodzaju zabiegi, których celem jest zmniejszenie bólu i poprawa ukrwienia w obrębie tkanek. W reumatoidalnym zapaleniu stawów najlepiej sprawdzają się:
- krioterapia (leczenie zimnem – zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból),
- laseroterapia,
- terapia ultradźwiękami.
-
Reumatoidalne zapalenie stawów a dieta
W reumatoidalnym zapaleniu stawów łagodzenie przebiegu choroby w dużym stopniu zależy do samego pacjenta. Kluczową rolę odgrywa dieta – powinna być odżywcza i pozbawiona produktów sprzyjających stanom zapalnym. W związku z tym warto wyeliminować żywność przetworzoną, sery pleśniowe, słodycze czy gazowane napoje.
Zarówno reumatoidalne zapalenie stawów, jak i choroba zwyrodnieniowa, niosą poważne konsekwencje dla zdrowia i przekładają się na spadek komfortu życia. Dlatego też objawy, takie jak poranna sztywność stawów, chwilowe trudności z ruchomością stawu lub ból w jego obrębie, zawsze powinny być powodem do wykonania precyzyjnej diagnostyki, w tym przypadku – rezonansu magnetycznego.